Akcesoria, serwis czyli jak dbać o stetoskopy Littmann?

Akcesoria, serwis czyli jak dbać o stetoskopy Littmann?
Opublikowano w: Stetoskopy

Wszystkie modele stetoskopów 3M Littmann zostały zaprojektowane z największą precyzją, tak by służyć swojemu właścicielowi latami. Jednak jeśli chcesz by twoje słuchawki był sprawne i funkcjonowały bez zarzutu, należy zadbać o ich regularne czyszczenie i serwisowanie. Tylko wówczas możesz mieć pewność, iż Twój stetoskop zachowa optymalną sprawność akustyczną oraz estetyczny wygląd. Na czas trwania gwarancji wszelkie naprawy są wykonywane bezpłatnie. Z wykluczeniem przypadków gdzie doszło do umyślnego uszkodzenia mechanicznego. Po zakończeniu okresu gwarancji możesz dopytać o odpłatne serwisowanie.

Czyszczenie stetoskopu.

Czyszczenie stetoskopu należy przeprowadzać codziennie, wszak pozostaje w bezpośrednim kontakcie z wieloma pacjentami. Do dezynfekcji stetoskopu 3M Littmann, producent zaleca należy wykorzystać jedynie szmatkę nawilżoną 70% roztworem alkoholu izopropylowego. W żadnym przypadku nie można zanurzać stetoskopu w żadnych płynach. Ponad to nie można wystawiać go na działanie żadnego procesu sterylizacyjnego. Dla dokładnego oczyszczenia wskazane jest zdjęcie oliwek. Nie wolno wystawiać stetoskopu na nadmierne działanie ciepła ani chłodu oraz rozpuszczalników i olejów.

Przewód akustyczny.

Littmann w większości stetoskopów używa przewodów wykonanych z PCW (polichlorku winylu). PVC to substancja, która pod wpływem długotrwałego kontaktu z lipidami, które znajdują się w ludzkiej skórze, twardnieje. To zjawisko może w konsekwencji uszkodzić nasz stetoskop. Sztywny, twardy przewód może ulec pęknięciu. Przerwanie ciągłości przewodu może doprowadzić do zniszczenia hermetycznego uszczelnienia. Rozszczelnienie umożliwia przenoszenie osłuchiwanych dźwięków i tonów, a tym samym upośledza zdolność akustyczną stetoskopu. Z tego powodu odradzamy noszenie słuchawek medycznych na nieosłoniętej szyi. Warto zakładać je na kołnierzyk, a zdecydowanie korzystniej będzie jeśli zdecydujemy się na przechowywanie stetoskopu w specjalnym etui.

Wymienne akcesoria.

W zależności od wybranego modelu stetoskopy Littmann posiadają od 2 do 7 lat gwarancji. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż sprzęt w trakcie trwania gwarancji również powinien być serwisowany oraz czyszczony. Gwarancja obejmuje stetoskop jednak akcesoria należy regularnie wymieniać raz na pół roku. Jakie akcesoria możemy dokupić do naszego stetoskopu.

Oliwki.

To integralna część zestawu słuchawkowego. W celu uzyskania optymalnej sprawności akustycznej warto zadbać o dobór oliwki w prawidłowym rozmiarze. Źle dobrany rozmiar oliwki (za mały jak i za duży) będzie pogarszać sprawność akustyczną. Za mała oliwka może wypadać, za duża będzie uciskać przewód słuchowy. Indywidualne dobranie wielkości oliwki pozwoli na uzyskanie najlepszej sprawności akustycznej. Warto również rozważyć dobór odpowiedniego rodzaju. Firma Littmann dostarcza oliwki miękkie i półtwarde. Dlaczego wymiana oliwek jest tak ważna? Samouszczelniające oliwki mogą magazynować brud oraz wydzielinę z ucha. Dlatego warto systematycznie je czyścic i dezynfekować.

Membrana.

Membrana jest ogromnie ważnym elementem słuchawek medycznych. Uszkodzenie mechaniczne, przerwanie jej ciągłości może obniżać akustykę stetoskopu. Membrana podobnie jak oliwki powinna być regularnie wymieniana. Przy zakupie koniecznie należy sprawdzić średnicę oraz model naszego stetoskopu. Membrany firmy Littmann mogą być dostępne w trzech rozmiarach :

  • średnica 48 mm pasuje do: Master Cardiology III
  • średnica 45 mm pasuje do: Cardiology III (duża), Classic II S.E., Master Classic II
  • średnica 33 mm pasuje do: Cardiology III (mała)

Możemy zakupić samą membranę oraz w zestawie wraz z ramką/ obwódką. Obwódki na membranę oraz ciepłe obwódki na lejek są również dostępne oddzielnie. Informację jak należy zakładać nową membranę znajdziesz w instrukcji obsługi, może również zapytać o poradę nasz serwis.

Identyfikator.

By ułatwić identyfikację oraz zapobiec przypadkowym podmianom stetoskopów pomiędzy personelem medycznym. Firma Littmann zaprojektowała specjalne identyfikatory. Dostępne identyfikatory są uniwersalne, pasują do każdego modelu stetoskopu Littmann.

Oryginalne etui.

Wyjątkowe etui jest dedykowane specjalnie dla stetoskopów firmy Littmann. Oryginalne etui Littmann pasuje do wszystkich modeli stetoskopów Littmann. Jest produktem unikalnym i wyjątkowym. Wzór etui jest opatentowanym i zastrzeżony - OHIM: 002335851-0001. Etui zostało tak zaprojektowane by gwarantować bezpieczeństwo przechowywanego w nim stetoskopu. Zewnętrzna usztywniania obudowa etui chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi. W środku produkt posiada miękką wyściółkę, co gwarantuje iż nasz stetoskop nie ulegnie zarysowaniom. Pokrowiec doskonale chroni stetoskop przed upadkiem, wilgocią i zużyciem. Opakowanie posiada dopracowane detale i podobnie jak stetoskopy firmy Littmann charakteryzuje się wysoką jakością wykończenia.

2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0