Okulistyka i laryngologia, choć na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć, to spokrewnione specjalizacje lekarskie. W drugiej połowie XIX wieku te dwie dyscypliny rozwijały się równolegle. Nie da się ukryć, iż rozwój okulistyki zainspirowany był rozwojem otolaryngologi i odwrotnie. Dlaczego? Ponieważ obie nauki wykorzystywały do badania pacjenta podobne atrybuty medyczne. Zaczynając od prostych zestawów zbudowanych z lusterka i soczewki, aż do współczesności do otoskopów i oftalmoskopów.

Budowa oftalmoskopu.

Wziernik oczny inaczej oftalmoskop, to podstawowy przyrząd, który jest wykorzystywany w okulistyce. Pierwszy oftalmoskop powstał w 1851r. jego twórcą był Helmholz. Na przekroju następnych 50 lat oftalmoskopy były udoskonalane i rozbudowywane. Wkład w rozwój okulistyki ma również Polska, m.in. za sprawą wybitnego polskiego okulisty Ksawerego Gałęzowskiego. Oftalmoskop pozwala zbadać wnętrze gałki ocznej. Pozwala ocenić stan nerwu wzrokowego, naczyń krwionośnych oraz budowę siatkówki. Podstawowy oftalmoskop zbudowany jest z głowicy i rękojeści. Głowica koniecznie musi zawierać: źródło światła, soczewkę oraz lusterko. Dodatkowo skład zestawu mogą uzupełniać dodatkowe filtry, redukujące nieprzyjemne uczucie olśnienia oraz dodatkowe soczewki.

Badanie dna oka.

Oftalmoskopia inaczej badanie dna gałki ocznej, jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w profilaktyce schorzeń narządu wzroku i nie tylko. Badanie warto wykonywać co 5 lat. Zwyczajowo jest przeprowadzane w ramach badań medycyny pracy. Warto pamiętać, iż po 40 raku życia, powinno być przeprowadzane systematycznie co dwa lata. Nakierowując bezpośrednio na oko wiązkę światła możemy przyjrzeć się dokładnie konkretnym strukturom anatomicznym: soczewce, siatkówce, naczyniom krwionośnym, nerwom wzrokowym, ciałku szklistemu czy plamce żółtej. Dzięki czemu badanie pozwala na wykrycie chorób gałki ocznej tkich jak:

  • uszkodzenia nerwu wzrokowego – diagnostyka jaskry
  • patologii w obrębie siatkówki oka (odklejanie, zanik i inne uszkodzenia plamki żółtej)
  • krwotoków do siatkówki
  • uszkodzeń ciała szklistego

Na podstawie badania stanu naczyń krwionośnych w siatkówce, oftalmoskopia pozwala na wczesne wykrycie chorób ogólnoustrojowych jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze itp.

Oftalmoskop HEINE mini 3000.

Oftalmoskop HEINE mini 3000 jest poręcznym, lekkim, kieszonkowym oftalmoskopem. To uniwersalny, atrakcyjny cenowo przyrząd dla każdego okulisty.

Asferyczny System Optyczny” (AOS). Podobnie jak inne bezpośrednie oftalmoskopy firmy HEINE wykorzystuje „Asferyczny System Optyczny” (AOS). Wykorzystana technologia redukuje odblaski rogówkowe oraz tęczowe, dzięki czemu widzialny obszar jest czytelny, wyraźny, czysty bez zniekształceń. System AOS : ,, Eliptyczna wiązka światła przebiega przez dolną część rogówki”. Wiązka światła oświetlającego została oddzielona od strumienia światła obserwacyjnego (zasada Gullstranda). Dzięki krzywiźnie odblaskowej rogówki wszystkie odblaski kierowane są z dala od wiązki światła obserwacyjnego. Płaska, skompresowana wiązka światła dostarcza maksymalną ilość światła, które może wejść przez źrenicę. [ 05 ] Po przejściu komory przedniej oka, wiązka światła znacznie się rozszerza, dzięki czemu oświetla duży obszar siatkówki(..) katalog HEINE 2016 r. Oftalmoskopia z użyciem HEINE mini 3000, nie wymaga podania pacjentowi kropli rozszerzających soczewkę. Dzięki czemu pacjent po skończonym badaniu nie ma problemów z akomodacją soczewki. Zniesione zostają również inne niepożądane działania leku takie jak: zawroty głowy, nudności, suchość w ustach oraz światłowstręt. Zaniechanie podaży kropli umożliwia przeprowadzenie badania u chorych z nadciśnieniem, jaskrą czy alergików. 

Źródło światła. 

Wykorzystanym źródłem światła w HEINE mini 3000 jest żarówka ksenonowo-halogenowa. Ten rodzaj źródła światła charakteryzuje się bardzo jasnym, skoncentrowanym światłem. Blisko o 100% jaśniejszym niż tradycyjna żarówka, dzięki czemu powstały obraz jest wyraźny. 

Innowacyjny zestaw pięciu przyson.

W celu ograniczenia nieprzyjemnych doznań na jakie jest wystawiony pacjent w trakcie badania, w oftalmoskpie HEINE wykorzystano zestaw pięciu przesłon. Przesłony posiadają filtry redukujące natężenie światła. Duże koło, małe koło, gwiazda fiksacyjna, półkole, filtr bezczerwieniowy. Filtr bezczerwienny (zielony) jest dołączony do każdej przesłony. Filtr umożliwia oglądanie i dokładną ocenę drobnych naczyń i włókien nerwowych siatkówki.

Rękojeść.

Rękojeść (trzon) oftalmoskopu jest uniwersalna, pasuje do innych modeli HEINE mini 3000. Jest trwała, odporna na wstrząsy, uszkodzenia, upadki z niewielkiej wysokości. W zależności od wybranego modelu może być ładowana bakteryjnie, akumulatorowo bądź przez ładowarkę biurkową NT (zamawiana osobno). Model HEINE mini posiada funkcję inteligentnego wyłączania. Oftalmoskop podczas chowania do kieszeni wyłącza się, co redukuje zużycie baterii – gwarancja obejmuje 20 000 cykli włączania/wyłączana. Oftalmoskop ponad to zawiera zestaw 18 soczewek korekcyjnych od -20D do +20D.

Dwa kolory.

Model HEINE mini 3000 jest dostępny w dwóch kolorach: czarnym i niebieskim.

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.