7 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie dermatoskopu

7 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie dermatoskopu
Opublikowano w: Sprzęt podręczny

Na co zwrócić szczególną uwagę kupując dermatoskop? Jakich błędów należy się wystrzegać? Jak nie dać sie nabrać nieuczciwym sklepom internetowym?

1. Jesteś specjalistą dermatologi a decydujesz się na zakup podstawowej wersji dermatoskopu. Obecnie na rynku możemy dostać kilka modeli dermatoskopów. W wersjach kieszonkowych - dla studentów medycyny, stażystów czy lekarzy innych specjalizacji np. lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli jesteś dermatologiem, zalecamy być wybrał wersja dermatoskpu dedykowanego do szczegółowej, precyzyjnej diagnostyki. Dermatosop dla specjalisty musi mieć dużą rozdzielność obrazu, powiększenie rzędu od 10 do 16 x. Regulowany okular, tak by dostosować ostrość obrazu indywidualnie do swoich potrzeb. Tylko wówczas możesz rozróżnić najdrobniejsze struktury i szczegóły patomorfologiczne.

2. Wybierasz dermatoskop bez oświetlenia spolaryzowanego. Tylko ten rodzaj światła pozwala na skuteczniejszą diagnostykę struktur krystalicznych o charakterze różowym np. ognisk raka podstawnokomórkowego, zmian spotykanych przy rogowaceniu słonecznym czy białych pasm charakterystycznych dla czerniaka. Decydując się na zakupu dermatoskopu z oświetleniem spolaryzowanym, nie musisz już korzystać z olejków dermatologicznych. Zaawansowane modele dermatoskopów posiadają przełącznik regulując i umożliwiający szybką zmianę oświetlenia spolaryzowanego na niespolaryzowane ( korzystniejsze przy badaniu zmian szaroniebieskich).

3. Z przyczyn ekonomicznych wybierasz dermatoskop ze źródłem światła typu XHL, zamiast LED. Diody LED są najlepszym źródłem światła w dermatologi. Tylko ten rodzaj światła ma unikalne właściwości i parametry, które pozwalają na szczegółową diagnostykę. Temperatura barw 5000 K, wskaźnik CRI > 80, w skali do 100, R9 >35. Te parametry ułatwiają postawienie właściwej diagnozy. Dlatego dla dermatologów zalecamy wybór dermatoskopu z diodą typu LED.

4. Nie czytasz dokładnie specyfikacji produktu. Uważaj na tzw. ,,super okazje cenowe". Za mega promocja, może kryć się mega oszustwo. Znajdujesz w okazyjnej cenie swój upragniony dermatoskop. Jednak kiedy rozpakowujesz paczkę okazuje się. że w przesyłce znajdujesz tylko główkę dermatoskpu… Większość firm tak prowadzi sprzedaż. Pod określaniem otoskop, dermatoskop czy oftalmoskop rozumiemy samą główkę urządzenia bez rękojeści - trzonu.
Czytaj nie tylko paramery techniczne urządzenia ale i skład zestawu oraz opcje zakupowe. Pełny zestaw przy zakupie dermatoskopu powinien składać się z: główki dermatoskopu, rękojeści, olejku dermatoskopowego, płytek kontaktowych, ze skalą oraz bez.

5. Nie zwracasz uwagi na koszty amortyzacji. Czasem wybierając tańszy dermatoskop sami narażamy się na ukryte koszty. Dermatoskopy z świetleniem typu LED są droższe, w porównaniu do sprzętu z oświetleniem XHL. Z tą tylko różnicą iż dioda LED starcza na blisko 50 tys godzin pracy. Koszt wymiany żarówek XHL, będzie podwyższał nasze koszty amortyzacji. Sprawdź jakie jest źródło zasilania dermatoskopu, sieciowe, akumulator czy bateryjne. Jeśli dermatoskop jest twoim podstawowym narzędziem pracy, każdego dnia warto zrezygnować z opcji bateryjnej. Zwróć uwagę na akcesoria. Czy płytki kontaktowe są jedno czy wielorazowego użytku. Jak je czyścić czy mogą być poddawane sterylizacji w autoklawie?

6. Kierujesz się opinią kolegów i innych lekarzy. Wybierz deramtoskop dal siebie. Poszukaj tych funkcji które mogą poprawić twój komfort pracy. Aparaty z wbudowanym aparatem są ciekawym rozszerzeniem, ale nie dla każdego dermatologa. Obecnie na rynku jest ogromny wybór sprzętu diagnostycznego. Warto poszukać, zaryzykować wybór czegoś innego, może np. dermatosop bez kontaktowy czy inny aparat z dodatkowym zestawem płytek kontaktowych w różnych rozmiarach czy z atlasem rzadkich zmian patomorfologicznych.

7. Decydujesz się na zakup tańszego dermatoksopu od nieznanego producenta. Dermatologia to bardzo ciężka specjalizacja. Walczy z diagnostyką jednego z najbardziej podstępnych i złośliwych nowotworów. Tu drobny błąd, przeoczenie minimalnej zmiany może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Dlatego w trosce o swoich pacjentów, wybieraj sprzęt o renomowanych producentów sprzętu medycznego. Tylko wówczas masz pewność, iż twój dermatoskop to wysokiej jakość, sprawdzony i rzetelny sprzęt medyczny, nie tylko podrabiana zabawka.

2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0