Klasyczny ciśnieniomierz zegarowy czy automat - co wybrać do gabinetu? cz.2

Klasyczny ciśnieniomierz zegarowy czy automat - co wybrać do gabinetu
Opublikowano w: Sprzęt podręczny

Czy wiesz, że źle dobrany rozmiar mankietu fałszuje wynik badania? Ciśnieniomierz automatyczny podział aparatów. Zalety ciśnieniomierza automatycznego. Podstępne algorytmy czyli na czym polega metoda oscylometryczna?

Czy wiesz, że źle dobrany rozmiar mankietu fałszuje wynik badania?

Rozmiar mankietu powinien być dobrany adekwatnie do średnicy ramienia. Według raportu AHA ( Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego) i Brytyjskiego Stowarzyszenia ds. Nadciśnienia, źle dobrany, za mały bądź za duży będzie fałszował pomiar. Za krótki oraz za wąski będzie zawyżał wartości ciśnienia i odwrotnie za długi i szeroki będzie obniżał pomiar. Standardowo w ciśnieniomierzach jest dostępny mankiet 22-26 cm, dla osób z nadwagą, kulturystów, małych dzieci czy osób szczupłych zaleca się dobranie odpowiedniego rozmiaru mankietu. Dobór odpowiedniego rozmiaru mankietu ma szczególne znaczenie u osób starszych u których doszło do zwapnienia naczyń. Przeprowadzenie badania w za ciasnym mankiecie oprócz błędnego pomiaru może doprowadzić również do uszkodzenia ścian naczyń. Warto również podkreślić, iż mankiet należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta (patrz ulotka) najwcześniej co pół roku. Dlatego wybierając ciśnieniomierz do gabinetu sprawdź rozmiar mankietu. Standardowo klasyczny rozmiar mankietu to 22-32 cm. Wybrane modele posiadają uniwersalne mankiety np. 22 - 42 cm, dzięki czemu, będzie służył zarówno u drobnej kobiety jaki i umięśnionego kulturysty.

Podział ciśnieniomierzy automatycznych.

Sfigmomanometry elektryczne możemy podzielić na aparaty: automatyczne i półautomatyczne. Aparat automatyczny sam pompuje mankiet ciśnieniomierza, dostosowuje ilość powietrza wtłaczanego do mankietu, w zależności od wysokości ciśnienia. Aparat półautomatyczny napełniany jest ręcznie przy użyciu pompki (cześć aparatów sygnalizuje kiedy należy skończyć napełnianie mankietu).
Ze względu na miejsce pomiaru wyróżniamy dwie grupy: ciśnieniomierze naramienne (przeprowadzają pomiar na tętnicy ramiennej) oraz nadgarstkowe, które w badaniu wykorzystują tętnicę promieniową. Podobnie jak przy wykorzystaniu aparatów zegarowych, ogromne znaczenie dla otrzymania wiarygodnego wyniku ma technika przeprowadzenie badania oraz prawidłowo dobrany rozmiar mankietu.

Zalety ciśnieniomierza automatycznego.

Dobrej jakości certyfikowany ciśnieniomierz automatyczny, od renomowanego producenta w znacznym stopniu ułatwia pracę w gabinecie medycznym. Nie wymaga okresowej kalibracji, minimalizuje ryzyko błędu ludzkiego, sam pompuje mankiet, automatycznie zapamiętuje wynik (nie trzeba na szybko szukać kartki do zapisania pomiaru). Nie zaokrągla wyniku, przeprowadza pomiar w każdych warunkach (nawet na sali pełnej pacjentów). Większość aparatów posiada funkcję kontroli pracy serca - arytmii. Wynik jest przedstawiany czytelnie na dużym podświetlanym wyświetlaczu.

Ponad to w zależności od wybranego modelu ciśnieniomierz może posiadać dodatkowe funkcje takie jak:

  • funkcja T3 uśrednia wartość trzech pomiarów, dzięki czemu wynik jest bardziej wiarygodny
  • zdolność do gromadzenia, kontrolowania, przesyłania wyników na zewnętrznym nośniku pamięci

Podstępne algorytmy czyli na czym polega metoda oscylometryczna?

Skoro ciśnieniomierz automatyczny ma tak wiele zalet czemu wciąż cieszy się tak małym zaufaniem? Czemu tak rzadko jest widywany jako element wyposażenia gabinetu specjalisty? Wynika to z faktu, iż ciśnieniomierze automatyczne, wykorzystują pomiar oscylometryczny. Metoda oscylometryczna jest ujmując analogicznie porównywalną metodą do metody klasycznej. Zarówno jedna, jaki i druga technika doprowadza do okluzji ściany tętnicy, w następstwie zmiany ciśnienia w mankiecie. Jednak w przypadku aparatów elektronicznych mówimy o określonych współczynnikach. Właściwościach ustalonych przez producenta tzw. parametrach technicznych - algorytmach, do których mikroprocesor porównuje uzyskany wynik. Wykorzystane algorytmy powstają na bazie badań klinicznych jednak, są przystosowanie tylko do wybranej grupy populacji. Metoda oscylometryczna nie jest w pełni uniwersalna. Nawet przy prawidłowym przeprowadzaniu badania, wartości pomiaru przeprowadzone na kilku rożnych ciśnieniomierzach, mogą się nieznacznie różnić. Aparaty elektroniczne są dobrym narzędziem do kontroli ciśnienia, wykrywania ewentualnych tendencji do wzrostu ciśnienie tetniczego krwi, ale nie są w pełni rzetelnym narzędziem diagnostycznym. Wszak każdy pacjent jest innych, ma inny obraz kliniczny, inne cechy indywidualne. Poważnym zastrzeżeniem do tego typu urządzeń jest również, fakt iż wybrane modele dopuszczają błąd pomiaru nawet o 10 mm Hg! Dla porównania standard UE dopuszcza granicę błędu rzędu 3 mm Hg. Dodatkowo na wynik badania mogą mieć również wpływ: zakłócenia ruchowe, magnetyczne oraz zmiany temperatury. W porównaniu do sfigmomanometrów zegarowych, aparaty elektryczne są mniej odporne na wilgoć. Wymagają okresowej zmiany baterii.

Podsumowując nie ma idealnego uniwersalnego ciśnieniomierza. Zarówno aparaty zegarowe jaki i automaty mają swoje wady jaki i zalety. Najważniejsze to mieć świadomość. Pamiętajmy, iż sfigmomanometry zegarowe należy regularnie poddawać kalibracji. Zadbajmy o właściwą technikę badnia.Nie śpieszmy się w trakcie badania, zróbmy to dokładanie. W przypadku automatów, zdajemy się na łaskę i niełaskę technologii, a to nigdy nie zastąpi doświadczenia i praktyki lekarskiej. Decydując się na zakup ciśnieniomierza do gabinetu nie szukajmy najtańszych rozwiązań. Wybierzmy sprzęt od dobrego, znanego producenta. Sprawdźmy jakie parametry, funkcje dodatkowe posiada dany model. Czy posiada certyfikaty jakości? Jaki ma okres gwarancji i co podlega ewentualnej reklamacji.

2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0