8 Najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie ciśnieniomierza

8 Najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie ciśnieniomierza
Opublikowano w: Sprzęt podręczny

Jak nie dać się nabrać ,,super okazji"? Na jakie paramerty warto zwrócić uwagę zanim kupimy ciśnieniomierz?

1. Brak certfikatów. Podstawowym błędem jaki możesz popełnić wybierając ciśnieniomierz do gabinetu, czy przychodni medycznej, to nie sprawdzić czy wybrany przez Ciebie aparat, ma certyfikaty potwierdzające jego wiarygodność, oraz dokument potwierdzający iż ten konkretny sfingomanometr jest zatwierdzony do użytku klinicznego. Pamiętaj wybierasz specjalistyczny sprzęt do rzetelnej diagnostyki medycznej. Wybieraj tylko spośród certyfikowanych aparatów. Szukaj certyfikatów ESH (Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego) oraz aparatów z dyrektywą MDD/9/42/EWG (norma CE 0123).

2. Wybierasz aparaty dedykowane dla środowiska domowego. Szukaj parametrów o wartości klinicznej. Wybierając aparat porównaj tylko te parametry techniczne i funkcje specjalne które mają znaczenie do badania ambulatoryjnego Nie daj się omamić super,,ciśnieniomierzom" z funkcją rozbudowanej pamięci dla 2 osób. Ta funkcja ma znaczenie przy aparatach domowych. Kupując sprzęt do gabinetu zwróć uwagę na: uniwersalny rozmiar mankietu, opcje zasilania (baterie będą ponosić koszty amortyzacji) szukaj opcji z ładowarką, funkcję T3 - uśrednia wynik trzech pomiarów, co ma znaczenie gdyż w gabinecie często spotykamy się z efektem ,,białego fartucha''.

3. Aparat zegarowy czy automat? - co wybrać by nie żałować decyzji. To pytanie bardzo często zadajemy sobie przed zakupem ciśnieniomierza. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego że każdy z nas ma inne oczekiwania. Dla jednego lekarza ważny będzie czas przeprowadzonego badania? Dla drugiego istotny będzie aspekt miarodajności i powtarzalności pomiaru. Dla innego uniwersalność pomiaru, u pacjentów w różnym wieku. Porównaj wszystkie za i przeciw, dokładnie zapoznaj się z standaryzacją pomiaru dwa różnymi aparatami. Nie patrz jakich aparatów używają koledzy. Wszak każdy z nas jest inny. W dzisiejszych czasach są setki a nawet tysiące dobrych ciśnieniomierzy, ważne by wybrać, ten który sprosta naszym indywidualnym potrzebom.

4.Super okazja. Kolejnym błędem jest poszukiwane super taniej okazji. Cena ma znaczenie, ale wybierając najtańszy sprzęt nie możesz oczekiwać rzetelnych wyników. Poszukuj znanych sprawdzonych marek, które specjalizują się w dostarczaniu sprzętu medycznego. Pamiętaj wybierasz sprzęt medyczny, chińska podróbka z marketu to nie najlepszy pomysł. Poszukuj okazji, ale sprawdź również:

  • parametry techniczne
  • certyfikaty
  • zgodę do użytku klinicznego
  • serwis gwarancyjny

5. Nie zwracasz uwagi na mankiet. Dobór właściwego rozmiaru mankietu ma ogromne znaczenie dla uzyskanie rzetelnego wyniku ( patrz art). Przed zakupem ciśnieniomierza sprawdź rozmiar i rodzaj dołączonego mankietu. Poszukuj aparatów z możliwe dużą skalą uniwersalności - standard 23-32 cm. Przy pomiarze ciśnienia u dzieci, konieczny będzie mankiet pediatryczny. Wybierając ciśnieniomierz sprawdź czy do konkretnego modelu można dokupić inne rozmiary mankietów. Istotnym zagadnieniem jest również to czy mankiet może być prany. Pamiętaj mankiet należy wymieniać zgodnie z zaleceniem producenta, najczęściej raz na pół roku.

6. Nie liczysz się z kosztami amortyzacji. Sprawdź dokładnie jak często należy wymieniać mankiet. Przy wyborze aparatu automatycznego dokładnie przyjrzy się opcjom ładowania. Aparaty z ładowarkami np. typu USB, są droższe od tych zasilanych wyłącznie na baterie. Jednakże raz poniesiony wydatek, szybko się zwróci. Dodatkowo w dzisiejszych czasach ładowarki USB, są nie zwykle powszechne i uniwersalne. Obawiasz się opcji ładowania, wybierz sfigmomanometr zegarowy.

7. Nie sprawdzasz opieki gwarancyjnej. Każdy sprzęt nawet najwyższej jakości może mieć wadę fabryczną. Wówczas nie zastąpiona jest pomoc serwisanta. Brak gwarancji jest poważnym utrudnieniem. Dlatego zawsze, nawet jeśli kupujesz sprzęt na promocji, pytaj o gwarancję. Najlepiej wybierać sprzęt od dystrybutorów konkretnej marki, takie firmy świadczą usługi serwisowe. To znacznie usprawnia proces reklamacji i skracaj jej czas (opcja serwisu w kraju czy za granica). Wybrane aparaty posiadają nawet do 7 lat gwarancji. Warto pomyśleć o tym wcześniej.

8. Tania podróbka. Trafiasz na super okazyjną cenę ciśnieniomierza. Super okazja, to zazwyczaj okazja na zakupu taniego podrabianego aparatu. Szukaj znanych marek, zaufaj jakości.

2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0