Littmann 3100 i 3200 stetoskopy elektroniczne – by usłyszeć więcej.

Littmann 3100 i 3200 stetoskopy elektroniczne – by usłyszeć więcej.
2 grudnia 2021
Littmann 3100 i 3200 stetoskopy elektroniczne – by usłyszeć więcej.

Stetoskop jest nieodzownym atrybutem każdego lekarza. To podstawowe narzędzie powszechnie wykorzystywane w praktyce klinicznej. Stetoskopem posługujemy się głównie w diagnostyce schorzeń układu sercowo - naczyniowego. Do osłuchiwania ciała w tym tonów Korotkowa (przy pomiarze ciśnienia krwi). Dźwięków wytwarzanych przez serce, płuca, jelita oraz aortę oraz inne naczynia krwionośne. Obecnie zdecydowaną większość wykorzystywanych aparatów stanowią stetoskopy konwencjonalne - akustyczne fonendoskopy. Jednakże wraz z rozwojem szeroko pojętej telemedycyny, rośnie popularność stetoskopów elektronicznych. Stetoskopy elektroniczne obecnie największym zainteresowaniem cieszą się głównie wśród kardiologów oraz profesorów i wykładowców uczelni medycznych. Nie podlega wątpliwości, iż wykrycie patologi w układzie sercowo - naczyniowym jest ogromnym wyzwaniem. Dlaczego osłuchiwanie pacjenta jest tak trudne?

  • wymaga ogromnej praktyki i doświadczenia
  • mała zmiana może być niespecyficzna i indywidualna dla każdego pacjenta
  • tony i szmery serca są oddzielone od siebie przez bardzo krótki czas
  • dźwięki sygnalizujące zaburzenia, patologie są często ,,zagłuszane" przez inne

Dlaczego warto wybrać Littman 3100 lub Littmann 3200?

Podobno jeśli ktoś raz osłucha pacjenta przy użyciu stetoskopu elektrycznego nie będzie chciał już korzystać z aparatu konwencjonalnego. Dlaczego? Ponieważ Littmann 3100 oraz 3200 to najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane stetoskopy dostępne na rynku. Zarówno 3100 jak i 3200 wykorzystują innowacyjne technologie. Są praktyczne, skuteczne i uniwersalne. Wiele tonów serca i płuc, które są trudne do usłyszenia z różnych powodów, może potencjalnie zostać pominiętych podczas badania nawet przy prawidłowym osłuchiwaniu. Wzmocnienie dźwięku oraz redukcja szumów z otoczenia pomagają słyszeć dźwięki, które trzeba usłyszeć. Te słuchawki to przyszłość medycyny.

Cechy wspólne modelu 3100 oraz 3200.

Stetoskopy elektroniczne Littmann 3100 oraz 3200 dostarczą wyjątkowych doświadczeń osłuchowych. Badania pokazują, iż skutecznie ułatwiają one wykrycie trudnych do wysłuchania tonów serca, m.in. takich jak szmery niedomykalności zastawki aorty oraz nieprawidłowe dźwięki pracy płuc.

Redukcja szumów do 85%.

Dzięki elektronicznemu stetoskopowi 3M™ Littmann usłyszysz najbardziej krytyczne odgłosy ciała. Dzięki opatentowanej technologii redukcji szumów otoczenia (ANR), która eliminuje średnio do 85% rozpraszających szumów z otoczenia bez filtrowania odgłosów osłuchiwanego ciała. Modele stetoskopów Littmann® wpływają na osłuchiwane dźwięki, redukują średnio 85% szumów ze środowiska zewnętrznego. podnoszą jakość i komfort badania. Zatem przegapienie patologii czy innych nieprawidłowości, które musisz usłyszeć w hałaśliwych pomieszczeniach jest znacznie mniej prawdopodobne. Technologia eliminuje szum o 13% efektywniej niż ta stosowana w poprzednich modelach.

Przyjazny interfejs.

Interfejs użytkownika jest bardzo prosty w obsłudze i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na osłuchiwanie pacjenta.

24-krotne wzmocnienie dzwięku.

Oprócz redukcji szumów stetoskopy posiadają dodatkowo możliwość 24-krotnego wzmocnienia siły dźwięku podczas osłuchiwania serca, płuc czy innych odgłosów ciała. Dzięki czemu skuteczniej możemy postawić diagnozę stanu pacjenta nawet w trudnych sytuacjach np. w przypadku słabych tonów serca, przy osłuchiwaniu pacjentów otyłych lub w trakcie badania przez odzież.

Nowoczesny czujnik sensor "state-of-the-art sound".

Nowoczesny czujnik sensor "state-of-the-art sound" transmituje realistyczne odgłosy serca i płuc w najwyższej jakości dźwięku, a technologia Frictional Noise Reduction zmniejsza odgłosy tarcia. Stetoskopy z tej serii nadaje się zarówno do osłuchiwania dorosłych, jak i dzieci.

Wyświetlacz LCD.

Wyświetlacz LCD pokazuje wybrany tryb, głośność, stan naładowania baterii oraz częstotliwość bicia serca pacjenta.

Wskaźnik częstości akcji serca.

Aparaty dodatkowo posiadaja wskaźniki częstości akcji serca. Wskaźnik uruchamia się po 5 sekundach, następnie jego odczyt jest aktualizowany co 2 sekundy. Wyświetlacz zaopatrzony jest także w alarm niskiego stanu baterii, działa ze standardową baterią AA.

Wyjątkowo lekkie.

Zaawansowana technika i dodatkowe funkcje nie wpływają w znacznym stopniu na wagę stetoskopów. Dzięki czemu są one praktyczne i poręczne.

Model 3200.

Littmann 3200 jest najnowszym modelem stetoskopu elektronicznego. Posiada wszystkie cechy swojego poprzednika. Dodatkowo model 3200 został wyposażony:

12 - 30-sekundowych nagrań.

Możliwość nagrania osłuchiwanego pacjenta (do 12 - 30-sekundowych nagrań), a także odsłuchania nagranych dźwięków w zwolnionym lub rzeczywistym tempie, w trybie membrany, lejka lub mieszanym/rozszerzonym. Dzięki czemu pacjent może usłyszeć sam siebie. Technologia może być wykorzystywana jako element edukacyjny, szczególnie pośród studentów czy lekarzy z małym doświadczeniem klinicznym.

Usłysz i zobacz.

Ponadto w wersji 3200 firma Littmann, umożliwiła tworzenie fonokardiogramu. Stetoskop pozwala na wizualizację graficzną dźwięków serca w postaci fonokardiogramu. Umożliwia to dokładne przeanalizowanie odsłuchu. Dźwięki i wizualizacje można przesyłać.

Technologia Bluetooth.

Dzięki wykorzystaniu technologii Bluetooth (bezpłatne oprogramowanie w zestawie). Umożliwia to dołączenie i skompletowanie do dokumentacji medycznej, a także konsultacje on-line.

Nie podlega najmniejszym wątpliwościom, iż zarówno stetoskopy elektroniczne, jak i telemedycyna są przyszłością medycyny. By w swojej pracy być skuteczniejszym, by usłyszeć więcej, w trosce o dobro pacjenta, warto zamienić swój tradycyjny stetoskop, na stetoskop XXI wieku.

Czytaj również