Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała
Opublikowano w: Sprzęt podręczny

Pomiar temperatury wydaje się prostym, powszechnym badaniem. Zazwyczaj jednak, kiedy coś niepokojącego pod względem zdrowotnym, zaczyna się dziać z nami lub z naszym dzieckiem odruchowo sięgamy po termometr. Jak skutecznie zmierzyć temperaturę i w którym miejscu: pod pachą, w ustach, na czole czy w odbycie? Dlaczego termometr pokazuje tak różne wartości pomiaru? Czy 38ºC to już gorączka, czy już sięgać po leki?

Wybór miejsca pomiaru temperatury?

Temperaturę możemy mierzyć w kilku okolicach naszego ciała. W zależności od wyboru miejsca możemy spodziewać się różnych wartości temperatury. Zależy to oczywiście od budowy anatomicznej i fizjologi człowieka. Upraszczając im bliżej wnętrza ciała, nasza temperatura będzie wzrastać.

  • dole pachowym - 36,6 ºC
  • jamie ustnej- 36,9 ºC
  • uchu - 36,9 ºC
  • odbycie - 37,1 ºC
  • na tętnicy skroniowej - 36,6 ºC

Ponieważ konkretne miejsca na naszym ciele będą mieć różna temperaturę. Przeprowadzając pomiar u tej samej osoby, o tej samej godzinie, raz w dole pachowym a raz na tętnicy skroniowej otrzymamy rozbieżne wyniki. Nie oznacza to, że nasz termometr jest uszkodzony! Wszystko jest dobrze. Tylko należy zapamiętać jaką wartość temperatury możemy spodziewać się konkretnym miejscu. Jakie miejsce jest najlepsze? Oczywiście zdania są podzielone. Najwiarygodniejsze wartości otrzymamy przeprowadzając pomiar na czole i w uchu ( okolice najbliżej mózgu i ośrodka termoregulacji). Wcześniej u dzieci praktykowano pomiar w odbycie, jednak z troski o bezpieczeństwo, komfort i higienę maluszka odradzamy pomiar tą metodą.W dużej mierze wybór miejsca badania zależy od termometru jakim dysponujemy. Obecnie największym zaufaniem wśród lekarzy cieszą się termometry elektroniczne dotykowe oraz bezdotykowe. Termometrem bezdotykowym najwygodniej jest dokonywać pomiaru na czole. Modelem dotykowym możemy mierzyć pod pachą czy w ustach.

Jak prawidło mierzyć temperaturę?

  1. Przed pierwszym pomiarem nowym termometrem, zawsze w pierwszej kolejności należy zapoznać się z ulotką producenta. Każdy model termometru może posiadać specyficzne wymagania.
  2. Kontrolujmy temperaturę o stałych porach w kreślonych miejscach pomiaru.
  3. W ciągu dnia nasz dobowy rytm temperatury ulega specyficznym wahaniom.Ciepłota ciała może się zmieniać w ciągu doby nawet o kilka stopni. Najniższe wartości zanotujemy w godzinach nocnych, między 23 a 5 rano ok. 36,4 -36,6 ºC. W ciągu dnia jesteśmy w ruchu, pracujemy, dostarczamy naszemu organizmowi pokarmu, wówczas nasza ciepłota ciała wzrasta nawet o kilka kresek. Najwyższa temperatura występuje między godziną 15 a 18 ok. 37 - 38 ºC. Tak więc jeśli zmierzymy rano, zaraz po przebudzeniu, temperaturę i przeprowadzony pomiar wskaże ok 38 ºC jest to bardziej niepokojący sygnał niż kiedy otrzymamy identyczny pomiar po godzinie 17.
  4. Nie mierzymy ciepłoty ciała zaraz po obfitym posiłku, czy po bezpośrednim zakończeniu aktywności fizycznej oraz gorącej kąpieli.
  5. Przy termometrach bezdotykowych, należy pamiętać by twarz była oczyszczona, pozbawiona wszelkich kosmetyków, kremów, balsamów, podkładów. Nie należy przeprowadzać pomiaru bezpośrednio po przyjściu z dworu, wówczas nasza twarz ma temperaturę zbliżoną do tej panującej na zewnątrz.
2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0