Jak wybrać latarkę diagnostyczną?

Jak wybrać latarkę diagnostyczną?
Opublikowano w: Sprzęt podręczny

Latarka - niezbędny element wyposażenia gabinetu. Latarka ledowa czy tradycyjna? Na co warto zwrócić uwagę kupując latarkę? Dlaczego HEINE? Porównanie latarek HEINE.

Latarka - niezbędny element wyposażenia gabinetu.

Wyposażenie gabinetu lekarza różni się w zależność od konkretnej specjalizacji. Kardiolog nie będzie potrzebował oftalmoskopu, podobnie jak neurolog dermatoskopu. Jest jednak grupa asortymentu medycznego, który stanowi podstawową bazę dla każdego medyka. Przykładem będzie prosta, uniwersalna latarka medyczna. Pierwsze latarki powstały w XIX w. wraz z udoskonaleniem ogniw elektrycznych. Dzisiejsze latarki znacznie różnią się od swoich prototypów. Latarka jest lekkim, przenośnym, kompaktowym źródłem światła punktowego. Znajduje zastosowanie zarównano w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, jak i specjalisty np. laryngologa, okulisty, neurologa, anestezjologa czy lekarza medycyny ratunkowej.

Latarka ledowa czy tradycyjna?

Jedną z podstawowych cech wyróżniących konkretne modele latarkek jest źródło światła. Źródłem światła w latarkach medycznych mogą być: żarówka ksenonowo - halogenową oraz dioda LED.

Żarówka ksenonowo-halogenowa.

Żarówka ksenonowo-halogenowa daje 100% więcej światła niż tradycyjna żarówka. Emituje charakterystyczne białe światło, o wysokim wskaźniku odwzorowywania barw - zbliżone do światła dziennego. Zapewnia dobrą jakość obrazu. Jedna ze znaczących wad posiadania latarki z żarówką ksenonowo-halogenowa, jest fakt iż może się ona przepalić w najmniej odpowiednim momencie. Np. podczas sprawdzania objawu anizokori u poszkodowanego na miejscu wypadku czy na sali operacyjnej. Dodatkowo wymiana żarówki wiąże się również z kosztami finansowymi.

Diody LED.

Diody są obecnie uważane za najlepsze i najpraktyczniejsze źródło światła. Technologia LED zrewolucjonizowała optykę medyczną. To gwarancją precyzyjnego oświetlenia, uniwersalności oraz szerokiej funkcjonalności. Diody LED emitują równomierną wiązkę światła, blisko dwukrotnie jaśniejszą w porównaniu do konwencjonalnego oświetlania. Technologia LED zapewnia najwyższy stopień odwzorowania rzeczywistych kolorów. Temperatura barwowa 4000 K. Ogromną zaletą diod LED jest ich wytrzymałość, nielimitowana żywotność diody LED HQ gwarantuje 50.000 godzin pracy. W praktyce nie ma potrzeby, aby kiedykolwiek wymieniać diodę. To ważna informacja, wszak raz poniesiony koszty zakupu, redukuje dalsze koszty amortyzacji. Niewątpliwie wadą latarki z diodą LED jest jej cena. Warto również posłuchać opinii pacjentów. Niektórzy skarżą się, iż ten rodzaj światła jest zbyt intensywny. U wrażliwych pacjentów może doprowadzic do okresowego oślepienia czy irytacji. Ponad to jak donoszą niektóre badania, światło emitowane przez lampy LED może uszkadzać siatkówkę. Dlatego wybierając sprzęt warto sprawdzić czy posiada on odpowiednie certyfikaty jakości.

Na co warto zwrócić uwagę kupując latarkę?

Przed zakupem sprawdź kto jest producentem, czy kupujesz sprawdzony sprzęt medyczny czy tanią podróbkę? Pamiętaj, nie daj się skusić się na tan produkt tylko dlatego, że ma ciekawą obudowę. Ważna jest jej funkcjonalność, trwałość a przede wszystkim fakt, iż jest bezpieczna dla pacjenta. Wybierając drożysz produkt stawiasz na wyższą jakość. Przed dokonaniem wyboru porównaj:

  • czas pracy baterii
  • zasięg oświetlenia
  • rodzaj światła
  • materiał z jakiego wykonana jest rękojeść (ważne by była trwała, odporna na uszkodzenia a przy tym lekka)
  • funkcje dodatkowe jak np. automatyczne wyłączenia, depresor języka czy dodatkowe sztabki światła

Dlaczego HEINE?

Marka HEINE od blisko 70 lat tworzy specjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Decydując się na wybór sprzętu HEINE, masz gwarancję iż zakupiony sprzęt jest najwyższej jakości. Użytkownicy z całego świata są zgodni, iż HEINE jest najlepszą firmą w optyce precyzyjnej. Sprzęt tej marki charakteryzuje: uniwersalizm, funkcjonalność, trwałości oraz precyzja wykonania. To HEINE od lat wytycza światowe standardy diagnostyki medycznej. Sprzęt objęty jest pięcio letnią gwarancją.

Porównanie latarek HEINE.

Latarki HEINE są niezawodne, funkcjonalne. Źródłem światła w przedstawionych trzech modelach jest bezpieczna dla pacjenta, żarówka ksenonowo-halogenowa XHL. Wybór konkretnego modelu zależny od naszych osobistych preferencji. Czy zależny nam na uniwersalnej rękojeści, czy korzystamy już z innych urządzeń serii HEINE mini? Czy ważny jest dla nas ułatwiający badanie gardła depresoresor języka? A może przy wyborze latarki ogranicza nas cena?

HEINE mini- C.

Latarka diagnostyczna HEINE mini - C. Jest najprostszą, podstawową i zarazem najatrakcyjniejszą cenowo propozycją. To wyjątkowo lekka, poręczna, elegancka i nowoczesna latarka. Latarka Heine mini - C emituje jasne, homogeniczne światło. Specjalna bańka żarówki HEINE XHL oraz precyzyjne pozycjonowany jej żarnik zapewniają jednorodne światło. Dodatkowo latarka może być rozbudowana o sztabkę świetlną. Dodatkowa sztabka przenosi światło na samą końcówkę, co pozwala na doświetlenie najtrudniejszych do zobaczenia zakamarków np. w obrębie przewodu słuchowego. Dedykowane szczególnie dla protetyków słuchowych, zapewnia dodatkowe praktyczne doświetlenie. Rękojeść wykorzystana w latarkach mini - C jest dedykowana wyłącznie do tego modelu. Latarka jest wytrzymała, odporna na wstrząsy. Posiada funkcję automatycznego wyłączania. Jest elegancka, główka jest chromowana, dostępna w dwóch kolorach: czarnym i niebieskim.

HEINE mini 3000.


Jest kieszonkową, praktyczną, uniwersalną latarką. Jest wyjątkowo poręczna, łatwo układa się w dłoni nawet u drobnej osoby. Podobnie jak HEINE mini - C, emituje jasną, skupioną wiązkę światła. Żarówki HEINE XHL Xenon - Halogen mają do 50% dłuższą żywotność w porównaniu z konwencjonalnymi żarówkami ksenonowo - halogenowymi. Latarka również może być rozbudowana o sztabkę - pióro świetlne. Posiada funkcje automatycznego wyłączania, co skutecznie redukuje poziom zużycia baterii. Zasadniczą różnicą latarki HEINE mini 3000 w porównaniu do latarki mini - C, jest jej rękojeści. Rękojeść latarki HIENIE mini 3000 jest uniwersalna. pasuje do wszystkich instrumentów serii HEINE mini (np. do otoskopu czy dermatoskopu). Możemy zdecydować się na zakup, pełnej wersji (latarka plus rękojeść) bądź opcję samej latarki bez rękojeść np., kiedy jesteśmy już użytkownikami innego sprzętu serii HEINE mini.

HEINE mini 3000 combi.

To rozbudowana wersja latarki HEINE mini 3000. Latarka HEINE mini 3000 combi, wychodzi naprzeciw potrzebom specjalistów otolaryngologi. Jej wielofunkcyjność doceni również pediatra czy lekarz pierwszego kontaktu. Ten model latarki został poszerzony o podświetlany depresor języka. Depresor emituje skupione homogeniczne światło. Dzięki depresorowi badanie gardła i krtani, jest wiarygodne i wygodne w przeprowadzeniu zarówno dla lekarza jaki i pacjenta. Szczególnie przy diagnostyce najmłodszych pacjentów (ze względu na duży język) oraz u osób starszych czy niepełnosprawnych którzy maja trudności w odchyleniu głowy. Latarka HEINE mini 3000 combi, posiada wszystkie funkcje modelu HEINE mini. Jej rękojeść jest również uniwersalna. Dostępna w dwóch kolorach: czarnym i niebieskim

2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0