Na co zwrócić uwagę kupując inhalator? – najważniejsze parametry

Na co zwrócić uwagę kupując inhalator
Opublikowano w: Sprzęt podręczny

Wybór inhalatora to ważna decyzja. Niewłaściwy zakup może przyczynić się do nieefektywnego leczenia. Pamiętaj przy zakupie warto kierować się konkretnymi parametrami.

Jaki inhalator jest najlepszy?

To najczęściej spotykane pytanie dotyczące inhalatorów. Niestety, nie można udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku dostępnych jest wiele firm, które produkują inhalatory godne polecenia. Ważne jest, aby dobrać inhalator adekwatnie do swoich dolegliwości i potrzeb. (Patrz art o nebulizacji). To właśnie tym powinniśmy się kierować wybierając typ inhalatora (pneumatyczno-tłokowy, membranowy czy ultradźwiękowy). Jeśli wiem już kogo i jakie jednostki chorobowe chcemy leczyć, kolejnym punktem jest dokładna analiza parametrów technicznych urządzenia.

Czy wielkość wytwarzanych przez urządzenie cząsteczek jest istotna? - MMAD.

Od wielkości wytworzonych cząsteczek zależy miejsce wchłonięcia leku w drogach oddechowych. Przed podjęciem decyzji, które urządzenie wybrać, należy więc zwrócić uwagę na rozmiar cząsteczek, które są emitowane - od tego zależy skuteczność terapii. MMAD jest średnią aerodynamiczną wielkością wytwarzanych cząsteczek. Parametr ten oznacza, że co najmniej połowa cząsteczekwytwarzanych przez nebulizator ma wielkość mniejszą lub równą podanej wartości. Dla przykładu nebulizator o MMAD = 2 μm wytwarza 50% cząsteczek o wielkości mniejszej lub równej 2 mikrometrów (mikronów). Im większe MMAD tym wyżej w naszym układzie oddechowym trwafia lek. Jeśli chcemy leczyć schorzenia dolnych dróg oddechowych szukajmy inhalatorów o jak najmniejszej wielkości wytwarzanej cząsteczki. Jeśli zależy nam by urządzenie było uniwersalne tzn, mogłoby wykorzystywane zarówno do leczenia schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych szukajmy aparatu z regulacją wielkości MMAD np.: FLAEM AIRPRO 3000 Plus. Ta cecha będzie mieć szczególne znaczenie dla klinik i przychodni medycznych.CZyli dokładniej, w miejscach gdzie z pomocą jednego inhalatora będziemy leczyć różne jednostki chorobowe.
Wymiary cząsteczek dla procesu nebulizacji średnio wynoszą 0,5 - 5 mikrometrów (μm; zwanych kiedyś mikronami).

  • > 8 μm - wchłanianie w górnych drogach oddechowych np. nosie, gardle
  • 5 - 8 μm - wchłanianie w tchawicy i dużych oskrzelach
  • 2 - 5 μm - wchłanianie w oskrzelach i oskrzelikach
  • 0,5 - 3 μm - wchłanianie w pęcherzykach płucnych

REF - Frakcja respirabilna.

REF to obok MMAD najistotniejszy parametr decydujący o jakości urządzenia. Co dokładnie opisuje ten parametr? Frakcja respirabilna jest procentową zawartością cząsteczek wytwarzanych przez nebulizator, których wielkość jest mniejsza niż 5 μm. Jeśli zatem zależy nam, żeby cząsteczki trafiły do pęcherzyków płucnych, muszą być jak najmniejsze. Wybierzmy wówczas wtedy inhalator o największej frakcji respirabilnej. Frakcja respirabilna 80% oznacza, iż 80% wytworzonych przez nebulizator cząstek, jest mniejsza niż 5 μm. W zaawansowanych modelach parametr REF, podobnie jak MMAD można dowolnie modyfikować. Zmiana trybu pracy na High Speed. Dzięki czemu urządzenie można dostosować indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.

Czas przepływu.

Czas przepływu, to inaczej inaczej czas trwania nebulizacji. Pamiętajmy, że nebulizacja jest najskuteczniejsza między 4 (według niektórych źródeł - 6) a 10 minutą i nie powinna trwać krócej. To parametr na jaki warto zwrócić uwagę jeśli szukamy inhalatora dla pacjentów pediatrycznych. Maluchom często trudno jest usiedzieć dłużej w jednym miejscu. Sam proces zabiegu często jest dla dziecka stresujący i nieprzyjemny. Dla ograniczenia nieprzyjemnych doznań związanych z nebulizacją warto poszukać inhaltorów przystosowanych dla dzieci np. FLAEM Lella la Coccinella (kompresor inhalatora w kształcie biedronki).Jeśli istotny jest dla Ciebie czas trwania nebulizacji, zwróć również uwagę na przepływ kompresora. Wysokiej jakości inhalatory mają przepływ rzędu nawet 14 l na minutę.

Wybór nebulizatora a podaż leków.

Przyjrzyj się właściwościom nebulizatora, wszak to najważniejszy element wyposażenia. Porównaj wybrane modele, pojemność minimalną i maksymalną. Pojemność minimalna oznacza ile leku musi znaleźć się we wnętrzu nebulizatora, jeśli oczekujemy skutecznej terapii - zazwyczaj ok. 2ml. Pojemność maksymalna - to maksymalna ilość leku, dla efektywnej nebulizacji ok.8ml, pamiętaj by nie przelewać leków. To że wlejemy do nebulizatora więcej preparatu nie spowoduje skutecznijeszej czy szybszej nebulizacji. Uzyskany efekt będzie odwrotny. Uważaj przed wyborem rodzaju nebulizatora. Nie wszystkie lekarstwa mogą być podawane we wszystkich typach inhalatorów. Wybrane substancje mogą być zastosowane wyłącznie z wykorzystaniem inhalatorów pneumatyczno-tłokowych. Niektóre preparaty jak np. budezonidm, moga zmienić swoje właściwości pod wpływem ultradźwięków, wykorzystywanych w inhalatorach tego typu. Ponad to część badań medycznych donosi, iż nebulizatory ultradźwiękowe mogę wywoływać podrażnienia dróg oddechowych u dzieci. Ta infomacja nie jest 100 % potwierdzona przez specjalistów.

Tryb pracy.

Ten parametr informuje nas czy wybrany inhalator może pracować w sposób ciągły czy przerywany - po pewnym czasie (zawyczaj kilkunastu minutach) zaleca się wyłączenie urządzenia. Jeśli szukamy sprzętu medycznego na oddział szpitalny, do kliniki, przychodni, hospicjum czy domu opieki, wybierajmy urządzenia przystosowane do pracy ciągłej. Ten parametr zapewni bezpieczeństwo naszym pacjentom. Nie ryzykujmy, iż w krytycznym momencie nie będziemy mogli skorzystać z naszego aparatu.

Poziom głośności kompresora.

Skład każdego inhalatora uzupełnia kompresor. Jaki wiemy urządzenie emituje dźwięki, które mogą obniżać komfort zabiegu. Szczególnie u najmłodszych. Zaleca się, aby poziom głośności kompresora był niższy niż 60 dBA. Wybierając odpowiedni inhalator zadbaj o komfort terapi również pozostałych pacjentów na sali. Pamiętaj irytacja i stres to czynniki, które niekorzystnie wpływają na na stan pacjenta. Ważne by zadbać o zdrowie fizyczne jaki i psychiczne chorego.

Waga i sposób transportu.

To właściwości, którym warto przyjrzeć się dokładniej jeśli wiemy iż nasz inhalator będzie sprzętem mobilnym (od pacjeta do pacjenta). Waga uradzenia może być różna ok. 1,7 do 2,4kg. Dla ułatwienie transportu w wybranych modelach został wbudowane rączki - uchwyty, ułatwiające transport np. Flaem AirPro 3000 Plus, Flaem AirPro 3000 Standart, Flaem Hospimed, Flaem nebulair, Flaem Wi. Neb Go, Flaem Respirair.

Gwarancja i certyfikaty.

To cechy, które należy sprawdzać zawsze przed zakupem sprzętu medycznego. Dbamy o nasze wydatki. Chcąc zaoszczędzić często decydujemy się na zakup tańszego urządzenia. Czasem to okazja, czasem decyzja, za którą w przyszłości płacimy podwójną cenę. Decydując się na zakup urządzenia na oddział szpitala czy do przychodni sprawdź: kto jest producentem, czy jest to marka, której można zaufać, czy posiada rekomendowane certyfikaty np. TIV, sprawdź jak wygląda serwis oraz opieka gwarancyjna. Promocja, wyprzedaż może być dobrą okazją do zakupu. Wybierając sprzet medyczny kieruj się troską o zdrowie pacjetnów. Szukaj dobrej ceny ale zwróc przy tym uwagę na paramety techniczne danego inhalatora.

2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0