7 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie stetoskopu

7 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie stetoskopu
2 grudnia 2021
7 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie stetoskopu

Wcześniej czy później, każdy medyk, stanie przed problemem jakim jest zakup stetoskopu. Jakich okazji nalezy się wystrzegać? Na jakie informacje należy zwrócić uwagę by nie kupić ,,kota w worku"?

1. Wybór najtańszego dostępnego modelu. Stetoskop to twoje podstawowe narzędzie pracy. Dobrze dobrany model, raz zainwestowane środki finansowe umożliwiają pracę na najwyższym poziomie. Osłuchiwanie pacjenta to niezwykle precyzyjne i wymagające badanie. Pominięcie drobnej patologi może być brzemienne w skutkach. Jeśli chcesz być profesjonalistą, doskonałym diagnostą, troskliwym i godnym zaufania lekarzem, kup najdroższy, zaawansowanym model stetoskopu na jaki Cie stać.

2. Przyzwyczajenie do jednej marki czy konkretnego modelu słuchawek medycznych. Większość lekarzy wybiera Littmann Classic II. Jednak czy w wiesz że istnieją również inne modele i inni producenci słuchawek medycznych? Nie ograniczaj się do tradycyjnego modelu. Spróbuj osłuchać pacjenta innym typem głowicy - Master, czy aparatem z podwójnym przewodem słuchawkowym typu Rappaport. Otwierając się na inne modele, możesz tylko zyskać. To podobnie jak z modelami telefonów komórkowych czy wyborem samochodu, czasem nie wiesz że tego potrzebujesz, do czasu jak dowiesz się, że istnieje coś innego.

3. Trafiasz na super okazyjną cenę stetoskopu. Super okazja, to zazwyczaj okazja na zakupu podrabianych słuchawek. Tak, w dobie kiedy wszystkie dostępne dobra są dostępne w wersji podrobionej, ze sprzętem medycznym jest podobnie. Zalewające polski rynek chińskie tanie podróbki (szczególnie stetoskopów Littmann) charakteryzują się niższą ceną, słabej jakości odsłuchem oraz przewodem który szybciej kruszeje. Ponad to nie posiadają gwarancji, a żaden z autoryzowanych serwisów firmy Littman nie podejmie się naprawy nieoryginalnego aparatu. Nie daj się nabrać, okazji owszem można i należy szukać. Wystrzegaj się jednak dużych różnic w cenie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup wysokiego modelu słuchawek Littman, poszukaj wśród innych producentów np. MDF.

4.Kierujesz się specjalizacją medyczną. Szukając stetoskopu trafiasz do zakładki kardiologiczne, i z automatu ją zamykasz (wszak jesteś lekarzem medycyny rodzinnej, nie jesteś specjalistą kardiologi). Myślisz ten model, to nie dla mnie. To błąd. Określenie stetoskop kardiologiczny, nie świadczy iż ten model jest zastrzeżony tylko do użytku przez kardiologa. Określenie kardiologiczny opisuje charakterystyczne paramenty techniczne i budowę aparatu np. podwójny przewód osłuchowy. Modele kardiologiczne się najbardziej precyzyjne, zapewniają najwyższą jakość odsłuchu. Dlatego jeśli chcesz kupić wysokiej jakości słuchawki, wybieraj właśnie spośród modeli kardiologicznych. Na określenia specjalizacji w nazwach stetoskopów, powinni jednak zwracać uwagę lekarze pediatrii oraz neonatolodzy. Dedykowane dla nich aparaty charakteryzacją się mniejszą średnicą membrany oraz lejka, ponadto to modele tych aparatów są lżejsze, w porównaniu do aparatów przeznaczonych do odsłuchu dorosłych.

5. Nie czytasz warunków wymiany, zwrotu czy gwarancji. Z założenia stetoskop to narzędzie które ma służyć przez lata. Rzadko kiedy wymieniamy słuchawki co rok. Decydując się na zakup sprawdź dokładnie jakie warunki opieki gwarancyjnej oferuje producent. Np. w stetoskopach Littmann producent zaleca regularną wymianą akcesoriów (oliwek, membrany, ramki), ponadto w zależności od modelu masz od 3 do 7 lat gwarancji. Decydując się na zakup stetoskopu MDF, masz dożywotnią opiekę gwarancyjną. Wybierając najlepszy sprzęt dla siebie warto rozważyć różne aspekty nie tylko cenę.

6. Nie wczytujesz się w parametry techniczne. Dlaczego wybierając telewizor czy telefon, dokładnie analizujesz wszystkie dostępne w internecie szczegółowe opisy i porównania, zaś kiedy kupujesz stetoskop wybierasz model, tylko dlatego że kolega ma taki sam. Przed zakupem zadaj sobie pytanie czego oczekujesz od twojego stetoskopu? Czy poprzedni model był ok, czy chciałabyś coś zmienić? A może zmieniasz specjalizację i potrzebujesz czegoś zupełnie innego? Przed zakupem warto zwrócić uwagę na takie parametry jak: rodzaj głowicy - dwustronna czy Master

  • średnicę membrany - czy wiesz że nawet w modele internistyczne, mają różną szerokość
  • Przewód słuchowy to nie tylko kolor, ale i:
  • długość przewodu słuchowego
  • czy jest to typ przewodu Rappaport?
  • z jakich materiałów został wykonany (szczególnie istotne w przypadku osób uczulonych na lateks)

7. Wybierasz za wysoki model do swoich potrzeb. Ostatni punk dotyczy najczęściej studentów medycyny. Wszyscy zaczynając studia, jesteśmy pełni ambicji i zaangażowania. Chcemy być najlepsi, często wówczas wybieramy zaawansowany model stetoskopu. Jadnak prawda jest przykra, początkujący student niee usłyszy znaczących różnic w osłuchiwaniu tonów serca, bez względu na posiadany stetoskop. Specyficzne dźwięki korelujące z patologiami, uczymy się rozróżniać w dalszych latach praktyki. Dlatego jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z diagnostyką osłuchową, warto wybrać model klasyczny. Na aparat Master masz jeszcze czas. Ponad to korzystając z klasycznej dwustronne głowicy, szybciej oswoisz się z praktyką osłuchiwania.