Oświetlenie do gabinetu, sali zabiegowej i operacyjnej cz.1

Oświetlenie do gabinetu, sali operacyjnej
Opublikowano w: Sprzęt podręczny

Oświetlenie pełni ważną rolę w zawodzie lekarza. Światło z otoskopu oświetla przewód słuchowy, oftalmoskopu wnętrze gałki ocznej z laryngoskopu zaś górną część przewodu oddechowego. Jednak najważniejszy źródłem światła czy to w gabinecie czy na sali operacyjnej bezsprzecznie pozostaje lampa medyczna.

Lampy medyczne - jak je rozróżnić?

Lampy możemy ogólnie przyporządkować do trzech grup: lampy operacyjne, zabiegowe oraz diagnostyczne. Jak je rozróżnić? Zasadniczy podział wynika z różnic w podstawowych parametrach konkretnej lampy:

 • natężenia generowanego oświetlenia (wyższe natężenie jest wymagane jest dla lamp operacyjnych)
 • wielkości oświetlanego pola operacyjnego - średnicy plamy światła (większa średnica oświetlanego pola jest pożądana dla lamp operacyjnych)
 • odwzorowania kolorów - temperatury barwowej

Najwyższe parametry będą cechować lampy specjalistyczne - operacyjne. Dedykowane do sal operacyjnych. Nieco słabsze parametry będą charakteryzować lampy zabiegowe, których miejscem przeznaczenia jest gabinet zabiegowy, izba przyjęć, gabinet stomatologiczny czy kosmetyczny. Podstawowe i zarazem najatrakcyjniejsze cenowo są lampy diagnostyczne.

Dlaczego firma Famed ?

,,Nowe Technologie w dobrym świetle''- to misja firmy Famed, która powstała na początku XX w w Łodzi. Już przed II Wojną Światową dostarczała sprzęt do szpitala WAM. Famed jest wysoko cenionym producentem oświetlenie w Polsce i nie tylko. Firma dostarcza sprzęt wysokiej jakość, tak by sprostać najwyższym wymaganiom swoich klientów.

Czym kierować się przy wyborze lampy?

Obecnie producenci sprzętu oświetleniowego prześcigają się w innowacjach technologicznych, jak skusić nas na wybór ich sprzętu. Przed dokonaniem zakupu warto przeanalizować poszczególne parametry takie jak:

 • natężenie
 • bezcieniowość
 • współczynnik temperatury barw
 • ilość emitowanego ciepła, promieni UV
 • źródło światła

Ponad to warto przeanalizować:

 • koszty utrzymania i serwisowania
 • do jakich warunków, środowiska pracy jest przeznaczony wybrany model lampy
 • posiadane rzetelne certyfikaty, oraz czy spełnia pożądane normy środowiska medycznego wtym przepisów prawa pracy BHPiPP

Natężenie oświetlenia.

Jednym z podstawowych parametrów jest natężenie. Natężenie światła jest istotnym czynnikiem przy doborze odpowiedniej lamy zabiegowej. Każde źródło światła emituje określoną jego ilość, czyli strumień światła, inaczej Lumeny (Lm). Z kolei w zależności od tego jak to światło zostanie później przetworzone oraz jaka jest odległość danego źródła światła od oświetlanej płaszczyzny, możemy mówić o natężeniu światła, czyli Lux. Natężenie światła Lux informuje nas ile światła wyemitowanego przez dane źródło faktycznie dociera do danej powierzchni. Jest ono rzecz jasna uzależnione od tego jaka jest odległość źródła światła od płaszczyzny. Wystarczy sobie wyobrazić prosty eksperyment, który polega na świeceniu lampką na ścianę. W miarę jak będziemy się oddalać od ściany, będzie ona coraz słabiej oświetlona, czyli będzie spadać liczba Luxów. Przy doborze medycznej lampy bezcieniowej najbardziej istotna jest wartość natężenia światła w odległości 1m - czyli najczęściej używana odległość lampy od pola pracy specjalisty.

Wyższa ilość Luxów charakteryzyje praktyczniejsza lampę medyczną.

Natężenie o współczynnik Ec?

Dobór natężenia zależy od dwóch podstawowych czynników: od wielkości obserwowanego obiektu oraz od stopnia trudności / intensywności skupienia wzroku. Miejsce operacyjne jest specyficzne, zazwyczaj jest małe, jednobarwne, ponadto wzrok koncentruje się na drobnych, licznych szczegółach. W takich warunkach wymagany jest wysoki współczynnik natężenia centralnego Ec 40 -160 klx. Ec ,, (..) to parametr opisujący właściwości lamp operacyjnych, to inaczej stopień natężenia światła na poziomej płaszczyźnie w środku oświetlanego pola, w odległości 1m od świecącej powierzchni (..) ".


Dla porównania przykładowe wartość natężenia dla trzech grup lamp:

 • diagnostyczne 30 000 lx
 • zabiegowe 50 000 lx
 • operacyjne 160 000 lx

Bezcieniowość.

Lampy bezcieniowe są podstawą wyposażenia gabinetu zabiegowego oraz sali operacyjnej. Zadaniem tego typu lampy jest oświetlić pole operacyjne podczas operacji czy zabiegu chirurgicznego. Dlatego też ten parametr jest szczególnie istotny przy wyborze lampy operacyjnej. Bezcieniowość najprościej ujmując to parametr określający, jak dużo światła pozostanie w polu operacyjnym, gdy chirurg czy instrumentariuszka, przysłoni głową i / lub ramionami czy dłońmi, część matrycy lampy. Parametr ten opisywany jest często jako test z użyciem jednej i dwóch masek gdzie w sposób standaryzowany prowadzony jest pomiar z użyciem światłomierza ilości światła w polu operacyjnym po zasłonięciu części lampy przez jednego, bądź dwóch chirurgów. Wynik podawany jest w procentach - pożądany jest jaknajwyższy wyniki. Bezpośredni wpływ na parametr bezcieniowości lampy zabiegowej mają:

 • rozmiar kopułki
 • ilość źródeł światła
 • zwierciadła wykorzystane w ich konstrukcji

Duża powierzchnia lampy minimalizuje również zjawisko olśnienia, które jest szczególnie istotne w przypadku załamywania światłą przez narzędzia chirurgiczne. Warto tu również zwrócić uwagę na wielkość uzyskanej plamy światła.

Światło jakie emitują lampy operacyjne, wykorzystywane na salach operacyjnych, musi spełniać konkretne międzynarodowe normy (IEC 60601-2-41-200).

Temperatura barwowa a odwzorowanie kolorów.

Temperatura barwowa to sposób oceny światła widzialnego. Temperaturę barwową mierzy się w stopniach Kelvina (K). To temperatura, do której należy ogrzać ciało doskonale czarne, aby uzyskać daną barwę. Wyższa temperatura barwowa (powyżej 5000K), wbrew zdrowemu rozsądkowi, oznacza kolory "chłodne" (zielono-niebieskie), natomiast niższa temperatura barwowa (2700-3000K) oznacza kolory "ciepłe" (żółto-czerwone). Temperatura barwowa lampy bezcieniowej ma bezpośredni wpływ na uzyskanie najlepszego z możliwych współczynnika odwzorowania barw. Najlepszy współczynnik odwzorowania barw jest możliwy do osiągnięcia jeśli temperatura barwowa lampy bezcieniowej mieści się w zakresie pomiędzy 4000 -4500K. Wartość bliżej 3000 K w połączeniu z wysokim natężeniem oświetlenia, wywołują rozmazany, nienaturalny obraz, który może wpływać na zafałszowanie realnego obrazu, i rzetelnej oceny stanu pacjenta. Wybrane modele lamp oprócz wysokiego wskaźnika temperatury będą również posiadać funkcję jej zmiany, w zależność od potrzeb np. lampa IGNIS 160 i 160a.
Dla porównania przykładowe wartość dla trzech grup lamp:

 • diagnostyczne 4 000 K
 • zabiegowe 4 200 K
 • operacyjne 4 400 K
2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0