Wskaźnik Ra R9. ,,Zjawisko głębi” co to takiego? Temperatura światła i groźne powikłania pooperacyjne. Lampy ledowe oraz halogenowe - które lepsze? Tajemnicze symbole - sposoby mocowania lamp medycznych.

Wskaźnik Ra R9.

Ra to skrót określający współczynnik oddawania barw. To informacja dotycząca źródeł światła, a konkretnie tego jak otaczające nas barwy będą odwzorowane, jeśli skierowane zostanie na nie światło z danego źródła. Przedział skali współczynnika: od 0 do 100. Gdzie 0 to światło monochromatyczne, czyli zawierające tylko jedną barwę. 100 to światło dzienne, czyli słoneczne. Jeśli lampa wykazuje wyższą wartość współczynnika odwzorowania barw Ra tym lepiej. Dobre lampy bezcieniowe wykazują współczynnik Ra>90. W medycynie równie ważny jest szczegółowy współczynnik odwzorowania intensywności barwy czerwonej R9, którego wartość również powinna być jak najwyższa. R9 jest odpowiedzialny za prawidłową ocenę stanu tkanek i organów wewnątrz ciała. Ma to istotne znaczenie sczególnie dla chirurga w trakcie operacji. Pozwala zweryfikować stan tkanek i narządów. Charakterystycznie zmiany kolorów mogą świadczyć o rozwijajacym się procesie patlogicznym. Zaawansowane model lamp bezcieniowych wykazują współczynnik R9>90. Dla porównania przykładowe wartość dla trzech grup lamp:

 • diagnostyczne 90 Ra
 • zabiegowe 92 Ra
 • operacyjne 96 Ra

,,Zjawisko głębi” co to takiego?

Idealna lampa nie wymaga refokusowania podczas zabiegu - bez względu czy pacjent leży wysoko na blacie podczas operacji ortopedycznej czy nisko podczas zabiegu okulistycznego, gdy chirurg siedzi. Lampa ma zapewnić maksymalnie duży obszar widzialny, gdzie światło przyjmuje zarys jednolitego słupa światła o identycznych parametrach.Zakres wysoki (opisywany jako L1+L2) świadczy o jakości lampy. Z tym parametrem często powiązany jest również parametr regulacji wielkości plamy świetlnej od x cm do y cm. Niektóre lampy nie posiadają takiej regulacji, co mogłoby się wydawać, iż jest to ich wada. To nieprawda. Zakres wgłębności oświetlenia i podczas zmiany pozycji pacjenta czy miejsca pracy chirurga wymaga „wyostrzenia" tak, jak wyostrzymy obraz w obiektywie aparatu fotograficznego.

Temperatura światła i groźne powikłania pooperacyjne?

Kolejnym aspektem na który warto zwrócić uwagę, jest emisja ciepła i promieniowania UV. Dlaczego wzrost temperatury jest zjawiskiem wysoce niepożądanym? Większość dostępnych źródeł światła emituje ciepło, na sali operacyjnej to zjawisko jest szczególnie niebezpieczne, wszak ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia pacjenta. Powoduje:

 • odwodnienie tkanek
 • wysuszenie tkanki 
 • zwiększenie i przyśpieszenie krzepliwość krwi
 • wydłużenie procesu gojenia

Ciepło emitowane przez lampy, na sali operacyjnej ma również niekorzystny wpływ na warunki pracy dla całego zespołu operacyjnego. Utrudnia możliwość skupienia, opóźnia reakcje i odruchy. Ważne by przy wybrać lampę o jak najniższym współczynniku promieniowania podczerwonego, ponieważ jest ono niebezpieczne dla zdrowia personelu i pacjenta.

Lampy ledowe oraz halogenowe.

Lamy ze względu na źródło światła możemy podzielić na: lampy halogenowe, diodowe i metahalogenowe. Lampy diodowe inaczej lamy z diodami typu LED. To lampy, których źródła światła oparte są na diodach Elektroluminescencyjnych. Hybrydowe lampy LED, jako nowoczesna technologia w medycynie wielokrotnie przewyższają w zastosowaniu dotychczas stosowane lampy halogenowe i xenonowe. Lampy ledowe:

 • emitują podobne światło do światła dziennego
 • są lżejsze niż lampy halogenowe
 • nie nagrzewają się
 • emitują mniej ciepła
 • w porównaniu do halogenowych są bardziej ergonomiczne (dłużej pracują , do 50000h są tańsze)
 • pozwalają na regulację natężenia/ skupienia wiązki światła
 • posiadają również dużo lepszą „bezcieniowość" oświetlenia dzięki umieszczeniu ich w specjalnie opracowanych oprawach (zwierciadłach)

Lampy halogenowe, to lampy, których źródłem światła jest żarówka z żarnikiem wolframowym, wypełniona gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem odwzorowywania barw lecz ich żywotność jest stosunkowo niska. W oprawie oświetleniowej lampach Famed, wykorzystano system optyczny z żarówką halogenową i filtrem absorpcyjnym. Ten innowacyjny układ gwarantuje równomierny rozkład natężenia światła na całej plamie świetlnej, ponad to pochłaniania znaczącą części promieniowania cieplnego, zwiększając tym samym komfort pracy lekarza. Żarówka halogenowa emituje wiązkę światła zbliżoną barwą do światła dziennego, zapewniając naturalne i kontrastowe widzenie szczegółów.

Tajemnicze symbole - sposoby mocowania lamp medycznych.

Lampy medyczne mogą mieć różne sposoby mocowania. Lampy operacyjne w większości są lampami z mocowaniem sufitowym. Lampy zabiegowe i diagnostyczne mogą występować w kilku konfiguracjach mogą być montowane przy suficie, jak również na ścianach, bądź na ruchomym statywie, który umożliwia szybki, i łatwy transport lampy z gabinetu do innego pomieszczenia.

Tajemnicze sybole.

 • z mocowaniem suftowym BHC
 • z mocowaniem przyściennym BHW
 • na statywie BHS (Lampy statywowe dodatkowo mogą posiadają zasilacz sieciowy lub akumulatorowo-sieciowy zlokalizowany na podstawie statywu, lampy z oznaczeniem „A”).

Lampy mogą być zarówno pojedyncze (BH 175) – zawierają tylko jedną kopułę. Jak i podwójne z drugim niezależnym ramieniem i osobną na nim kopułą (BH 175/175). W wersji podwójnej, każda z kopuł posiada oddzielny uchwyt sterylny, zaś ogniskowanie odbywa się w każdej z kopuł osobno.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.