Jak kupić otoskop? Jaki okazji należy się wystrzegać? Na co zawsze powinniśmy zwracać uwagę przed zakupem tak specjalistcznego sprzetu medycznego?

1. Nie czytasz dokładnie opisów. Szukając otoskopu znajdujesz swój upragniony model w okazyjnej super cenie. Opis produktu szczątkowy. Bez zastanowienia klikasz w ikonkę kupuję. Rozczarowanie pojawia się przy otwieraniu paczki, kiedy stwierdzasz iż pożądany otoskop jest niekompletny. Mianowicie w przesyłce dostałeś samą główkę otoskopu. W większości przypadków mianem otoskop – rozumiemy samą główkę, rękojeść zazwyczaj jest częścią całego zestawu. Dlatego jeśli nie masz zapasowego trzonu, sprawdzaj dokładnie opisy produktu. Jeśli zaproponowana cena jest dużo niższa w porównaniu do konkurencji, zapytaj co kryje się za tak okazyjną promocją.

2.Nie zwracasz uwagi na podstawowe parmetry. Pamiętaj otoskop światłowodowy, nie znaczy że z oświetleniem typu LED. Często kupujący mylą te dwa parametry. Dlaczego bo z przyzwyczajenia słysząc światłowodowy, nasz mózg podświadomie podpowiada z oświetleniem ledowym. Otoskopy ze względu na rodzaj światłą dzielimy na: ledowe i ksenonowo – halogenowe (żarówka XHL). Ze względu na sposób przewodzenie wiązki światła na : światłowodowe i bezpośrednie. Wskazówka, co w prosty sposób ułatwi rozróżnienie tych dwóch typów urządzeń? Cena. Otoskopy z diodą LED, za znacznie droższe od sprzętu z żarówką XHL.

3. Wybierasz za wysoki model dla potrzeb swojego gabinetu. Otolaryngologia jest złożoną specjalizacją. By skutecznie zdiagnozować pacjenta, laryngolog potrzebuje wysokiej jakości, zaawansowanego otoskopu. Urządzenia z najjaśniejszym oświetleniem oraz odpowiednio dużym powiększeniem obrazu. Jeśli jesteś stażystą czy początkującym lekarzem medycyny rodzinnej, z powodzeniem możesz wybrać niższy, tańszy model, który będzie spełniał w pełni swoje podstawowe funkcję. Rozpoznasz ciało obce w jamie nosowej, czy zdiagnozujesz stan zapalny przewodu słuchowego. Dodatkowo badanie przeprowadzisz szybciej i sprawniej. Bez stresu związanego z brakiem doświadczenia w obsługiwaniu zaawansowanych technicznie urządzeń.

4. Szukasz tańszych alternatyw. Jeśli jesteś specjalistą otolaryngologi bądź chcesz rozwijać się w tym kierunku, nie oszczędzaj na sprzęcie, którym będziesz się codziennie posługiwał w pracy przez kilka następnych lat. Cena oczywiście jest istotna, ale wysoka jakość i klasa urządzenia musi kosztować. Wybieraj spośród znanych marek, masz wówczas pewność iż twój otoskop jest sprzętem medycznym a nie plastikową zabawką. Przed zakupem sprawdź dokładnie nie tylko parametry techniczne, ale również to z jakich materiałów otoskop został wykonany. Czy obudowa jest plastikowa czy metalowa, z czego zbudowana jest rękojeść, sprawdź czy soczewki są plastikowe czy szklane. Pamiętaj raz zainwestowane pieniądze w fachowy, oryginalny sprzęt wysokiej jakości będzie służyć przez lata. Oszczędzisz dzięki temu czas poświęcony na walkę z serwem gwarancyjnym oraz koszt wymiany uszkodzonych tanich zamienników.

5. Brak gwarancji. To kolejny najczęściej popełniany błąd przy zakupie. Każdy sprzęt może być fabrycznie uszkodzony, dlatego zawsze przed zakupem dopytaj czy towar posiada kartę gwarancyjną i gdzie jest serwisowany – w kraju czy poza granicami ( to zawsze będzie, wydłużało czas naprawy uszkodzonych części) Najlepiej kupować sprzęt od dystrybuowanych producentów, te firmy zazwyczaj bezpośrednio świadczą usługi serwisu.

6. Nie dbasz opcje zasilania - podnosisz koszty amortyzacji. Jeśli w ramach swojej praktyki lekarskiej okazyjnie korzystasz z otoskopu, ten punkt możesz pominąć. Jednak jeśli otoskop jest twoim codzienny narzędziem pracy, koniecznie przed zakupem doczytaj o opcjach zasilania. Czy jest możliwość dokupienia ładowarki, czy może rękojeść ma już ją wbudowaną? Czy wybraną ładowarkę będziesz mógł wykorzystać przy ładowaniu pozostałego wyposażenia gabinetu? Czy też może wybrany przez ciebie otoskop jest zasilany wyłącznie bateryjne? Bądź czujny, koszty amortyzacji sprzętu to dodatkowy koszt który ponosisz już przy zakupie.

7. Nie tracisz czasu na wybór akcesoriów. Jak wiemy wziernik jest nieodzowną częścią otoskopu, niezbędną do przeprowadzeni badania. Wybierając konkretny model sprawdź typ dedykowanych dla niego wzierników (jedno- czy wielorazowego użytku). Warto również sprawdzić cenę, ilość wzierników w opakowaniu, rozmiar oraz dostępność towaru. Wybierajać otoskop z wyprzedaży - końcówka serii, model sprzed kliku lat, czy też tanią podróbkę z Chin, musisz liczyć się z ryzykiem, iż trudno będzie skompletować wymienne akcesoria.

8. Wielkość ma znaczenie. Otoskop w dużo niższej cenie od renomowanego producenta sprzętu medycznego, światłowodowy z diodą LED? Tak, to możliwe. W typ przypadku możemy mieć do czynienia z urządzeniem typ kieszonkowego. Kieszonkowy nie znaczy gorszy. Ten typ może pełnić swoje podstawowe funkcje. Jest mniejszy, lżejszy od standardowej wersji. Nie posiada zazwyczaj zaawansowanych parametrów technicznych np. okienka wziernego z dużym powiększeniem. Typ kieszonkowy jest dedykowany dla studentów, stażystów oraz lekarzy z innych specjalizacji, niż laryngologia.

 

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.