Porównanie najpopularniejszych otoskopów HEINE mini

heine mini
22 grudnia 2021
Porównanie najpopularniejszych otoskopów HEINE mini

Dlaczego HEINE? Porównanie wybranych modeli otoskopów HEINE: HEINE mini 3000. HEINE światłowodowy mini 3000. HEINE światłowodowy mini 3000 LED. Dostępne akcesoria i zestawy.

Dlaczego HEINE?

Początki laryngologii sięgają już czasów starożytnych, jednak dopiero XIX wiek rozpoczyna dynamiczny rozwój tej nauki. Wraz z rozwojem specjalizacji nastąpił postęp technologi wykorzystywanego sprzętu. Współczesne narzędzia, w porównaniu do wcześniej używanego lusterka i soczewek optycznych, znacząco różnią się stopniem zaawansowania technologicznego. Firma HEINE została założona w 1946 r przez Helmuta A. Heine, fizyka i naukowca. Od początku głównym celem marki HEINE była chęć tworzenia i udoskonalenia praktycznych narzędzi diagnostycznych takich jak: otoskopy, laryngoskopy, oftalmoskopy, dermatoskopy itp. Firma od zawsze przykładała duży nacisk na bezpośrednią współpracę z lekarzami. Zaprojektowany sprzęt miał przede wszystkim spełnić jedno zadanie - być praktyczny i pomocny w codziennej praktyce lekarskiej. Oferowany produkt oprócz użyteczności miał być również niezawodny i trwały. Dlatego też od blisko 70 lat marka HEINE jest wiodącym dystrybutorem sprzętu medycznego na całym świecie. Obecnie otoskop jest jednym z podstawowych narzędzi pracy nie tylko lekarzy laryngologów. Narzędzie to jest szeroko wykorzystywane w diagnostyce medycznej. Głównie przy wykrywaniu: stanu zapalnego przewodu słuchowego, infekcji bakteryjnych i grzybiczych, ciał obcych, pasożytów oraz innych patologi w obrębie ucha zewnętrznego, środkowego w tym błony bębenkowej. Ze względu na swoje powszechne zastosowanie, we współczesnej praktyce medycznej, otoskopy są podstawowym wyposażeniem gabinetów laryngologicznych, pediatrycznych oraz internistycznych. Ponadto otoskop jest również niezbędnym sprzętem w ratownictwie medycznym (wykrywanie i usuwanie ciał obcych w przewodzie słuchowym).

Porównanie wybranych modeli otoskopów HEINE.

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Jeśli stawiamy na podstawowe badanie pacjenta lub wykrywanie ciał obcych z powodzeniem możemy wybrać prosty, podstawowy, tańszy model. Jeśli zaś stawiamy na wysoką jakoś przeprowadzonego badania, szczegółową i dokładną diagnostykę warto wybrać wyższy, droższy sprzęt. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż wraz z wysoką jakością i zaawansowaną technologią idzie wyższa cena (aczkolwiek np. decydując się na otoskop z diodą LED, zapłacimy więcej, ale redukujemy koszty wymiany żarówek). Zakup otoskopu jest w zdecydowanej większości przypadków zakupem jednorazowym.

HEINE mini 3000.

To jeden z podstawowych, kieszonkowych, kompaktowych modeli otoskopów. W tym otoskopie źródłem światła jest żarówka ksenonowo- halogenowa. Otoskop emituje rozproszoną wiązkę światłą w całym polu widzenia, tzw. oświetlenie bezpośrednie. Ze względu na ograniczoną jakość emitowanej wiązki światła Jest dedykowany dla ratowników medycznych oraz lekarzy pierwszego kontaktu. Podobnie jak inne modele otoskopów HEINE, dysponuje 3x powiększeniem oraz odchylanym, ruchomym okienkiem wziernym, które skutecznie ogranicza refleksy świetlne i zapewnia czytelny obraz. Przeprowadzone badania pokazują, iż 3x powiększenie zapewnia optymalny komfort pracy. Daje wyraźny, czytelny, czysty obraz. Urządzenie posiada specjalny wyłącznik, który wyłącza się automatycznie podczas wsuwania do kieszeni - gwarancja 20 000 cykli włączania/wyłączana. Funkcja inteligentnego wyłącznika skutecznie redukuje koszty częstych wymian przepalonej żarówki. Zastosowana w tym modelu rękojeść jest uniwersalna, pasuje również do innych instrumentów serii mini 3000. Jest odporna na wstrząsy i uszkodzenia. Otoskop zasilany jest wymiennymi bateriami typu AA. Dodatkowo posiada możliwość rozbudowy rękojeści tak by sprzęt mógł zostać zasilany przez baterię akumulatorową z ładowarką mini NT. Dodatkowo do otoskopu jest dołączana gruszka insuflacyjna (pozwalająca na przeprowadzenie testu pneumatycznego ruchomości błony bębenkowej). W zależności od naszych upodobań i preferencji możemy wybrać wzierniki jednorazowe bądź wielorazowego użytku.

HEINE światłowodowy mini 3000.

Ten model posiada wszystkie parametry jakie posiadał otoskop HEINE mini 3000. Uniwersalną rękojeść, powiększenie 3x krotne, ruchome okienko wzierne, funkcję inteligentnego wyłączania. Jednak w odróżnieniu od swojego poprzednika ten model jest otoskopem światłowodowym. Dzięki czemu zapewnia jednorodną, jasną wiązkę światła i czytelniejszy obraz. Jest praktyczny w wykrywaniu drobnych zmian patologicznych w obrębie przewodu słuchowego. Z tego powodu jest zalecany szczególnie dla pediatrów i lekarzy medycyny rodzinnej.

HEINE światłowodowy mini 3000 LED.

To zaawansowany i specjalistyczny model, dedykowany szczególe dla otolaryngologów. W odróżnieniu od swoich poprzedników, ten model wykorzystuje diody LED. Gwarantuje nam tym samym najwyższą jakość obrazu. Przekazuje światło z wykorzystaniem światłowodów. Wykorzystanie tej techniki eliminuje wszelkie zaburzenia w polu widzenia, czego efektem jest homogeniczny, bezrefleksyjny obraz. Posiada 3x powiększenie, ruchome okienko wzierne, funkcję inteligentnego wyłącznika, uniwersalna rękojeść oraz gruszkę insuflacyjną. Dodatkowo w tym modelu znajdziemy również wskaźnik wydajności baterii. Dzięki czemu mamy pewność, iż nasz sprzęt nie zwiedzie w najmniej oczekiwanym momencie. Otoskop redukuje natężenie oświetlenia wraz ze spadkiem poziomu baterii. Czas pracy na jednym naładowaniu do 10 godzin. Bez wątpienia otoskop HEINE światłowodowy mini 3000 LED stanowi dobrą inwestycję na wiele lat praktyki lekarskiej.

Dostępne zestawy.

W zależności od naszych preferencji i potrzeb dodatkowo do zakupionego otoskopu możemy dobrać:

  • wzierniki jedno - lub wielorazowego użytku
  • etui
  • gruszkę insuflacyjną
  • depresor języka ** przystosowany do użytku z rękojeścią do modelu mini 3000
  • depresor z uwalniaczem do szpatułek
  • rożne modele rękojeści np. bateryjną, akumulatorową czy z portem USB

Przed dokonaniem zakupu warto również zwrócić uwagę na zestawy gdzie możemy dobrać najbardziej optymalny zestaw sprzętu dostosowany do naszych potrzeb. Wato zauważyć, iż zestaw jest idealnym pomysłem na prezent.

Czytaj również