Kupujemy ssak medyczny

Kupujemy ssak medyczny
Opublikowano w: Wyposażenie gabinetu

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem ssaka medycznego? Podział ssaków medycznych. Czy każdy może obsługiwać ssak medyczny? Czy używając ssaka medycznego moge się zarazić? Ssaki Flaem Aspira i Aspira Plus. Ssaki Aspira Go 20L i Apira GO 30L.

Jak wyrać ssak medyczny?

Ssak medyczny jest sprzętem medycznym który ma szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany zarówno na: sali operacyjnej, karetce, hospicjum jak i w domu pacjenta. Najważniejszą funkcją ssaków jest usuwanie (poprzez aspirację - zasysanie) różnego typu wydzielin takich jak: krew, śluz, ropa, wymiociny. Ssaki idealnie sprawdzają się w trakcie zabiegów operacyjnych, w ratownictwie przy masywnym krwawieniu, do oczyszczania dróg oddechowych oraz do usuwania wymiocin. Doskonale również sprawdzają się u pacjentów którzy maja problemy w zaleganiem plwociny czy śluzu w górnych drogach oddechowych np. przy mukowiscydozie.

Podział ssaków meycznych.

Ssaki jak już wiemy maja bardzo szerokie zastosowanie. Dlatego też w konkretnych sytuacjach będą się sprawdzać dedykowane typy ssaków. Generalnie ssaki możemy podzielić na:

  • urządzenia stacjonarne
  • przenośne
  • ręczne i elektryczne

Na salach operacyjnych czy izbach intensywnej terapii gdzie zadaniem ssaka będzie odsysanie dużych ilość płynów - najczęściej krwi, wykorzystywane są ssaki elektryczne. Wysokiej mocy ssaki stacjonarne, dedykowane do użytku klinicznego charakteryzujące się dużą silą zasysania i kilku litrowym przepływie (ok.20 - 30L). Zazwyczaj z dwoma pojemnikami zbiorczymi, kiedy jeden się przepełni, zawsze w zapasie powinien być drugi. Ssaki przeznaczone dla ratownictwa powinny charakteryzować się wysoką siła zasysania, ale być przy tym lekkie, poręczne i niezawodne. W systemach paramedycznych często wykorzystane są również ssaki ręczne zwane ,,pistoletami". W zaciszu domowych najwcześniej wykorzystywane są ssaki elektryczne, ale o słabszej mocy, najczęściej z pojedynczym pojemnikiem zbiorczym.

Czy każdy może obsługiwać ssak medyczny?

Użytkowanie ssaka jest bardzo proste. Jednak to specjalistyczny sprzęt medyczny, dlatego też należy stosować się do zaleceń ujętych w instrukcji obsługi. Ssak może obsługiwać, każdy ale po odpowiednim przeszkoleniu czy instruktażu przygotowanego przez wykwalifikowany personel medyczny. Należy podłączyć wymienne akcesoria ssaka, założyć filtr, uruchomić ssak,ustawić pożądanie ciśnienie do aspiracji, w razie potrzeby zwiększyć siłę ssania poprzez zwiększenie ciśnienia. Ssak jest sprzętem medycznym łatwym w obsłudze ale i niebezpiecznym, użyty w niewłaściwy sposób, czy przez osobę która nie miała przeszkolenia, może wywołać przykre konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Ssak wykorzystuje do odsysania próżnię użycie dużego ciśnienia w przypadku tkanek miękkich może wywołać podrażnienie, szczególnie u najmłodszych pacjentów.

Czy używając ssaka medycznego moge się zarazić?

Tak, niewłaściwy sposób obsługi ssaka, nie wymienianie filtrów może indukować zakażenia. W zależności od rodzaju aspirowanej treści (krew, wymiociny plwocina) można zrazić się rożnymi patogenami np. wirus HIV, żółtaczka, gruźlica, zapalne płuc. By uniknąć przenoszenia patogenów między pacjentami bezwzględnie należy pamiętać o regularnej wymianie filtra. Filtry są integralną częścią każdego ssaka. Filtr bakteryjny pełni podwójną funkcję: zapobiega zakażeniom bakteryjnym, grzybiczymi i wirusowym, ponadto zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci do wnętrza kompresora, dzięki czemu ogranicza ryzyko uszkodzenia elektrycznych części ssaka. Flirty bakteryjne w warunkach szpitalnych należy zmieniać indywidualnie dla każdego pacjenta. W ssakach medycznych wykorzystywanych w domu filtr należy zmieniać ok. raz na dwa tygodnie. W Pamiętaj również by zawartość pojemników utylizować w specjalnie do tego przeznaczonych zbiornikach na materiał biologiczny. Wyjątkiem może być środowisko domowe. Dreny i pojemniki wielokrotnego użytku należy zdezynfekować je przy użyciu specjalnego środka bakteriobójczego.

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem ssaka medycznego?

Wybierając rodzaj ssaka powinniśmy brać pod uwagę gdzie będzie wykorzystywany i dla jakich pacjentów ma być dedykowany. Ssaki szpitale powinny charakteryzować się duża mocą i możliwie największym przepływie. Wybierając ssak do kliniki, do domu opieki czy do hospicjum pamiętaj, iż będzie on wykorzystywany przez kilkunastu pacjentów. Zwróć uwagę na akcesoria. Czy są wielokrotnego użytku, czy mogą być czyszczone w autoklawie. Jaka jest siła ssania, przepływ? Sprawdź jaka jest pojemność pojemników zbiorczy oraz długość drenu. Jak wygląda cenna i dostępność poszczególnych części ? Wybierając starszy model z przeceny, może mieć problem w dokupieniem np. filtrów. Przed zakupem warto również sprawdzić czy konkretny model posiada certyfikaty jakość. Pamiętaj ssak to urządzenie którym ratujesz życie, nie może zawieść w najmniej spodziewany momencie. Warto czasem zapłacić więcej ale mieć w swoim gabinecie niezawodny, najwyżej jakości sprzęt. Jeśli kupujesz ssak przeznaczony do użytku domowego, zapoznaj się dokładnie z jego obsługą. Czy jest prosta? Zwróć uwagę na koszty ergonomii urządzenia. Ssak może być tani, ale już wymienne akcesoria czy pobór mocy znacznie będzie narażać Cie na wysokie koszty w przyszłości.

Ssaki Flaem Aspira i Aspira Plus.

Flaem Aspira i Aspira Plus to ssaki o uniwersalnym przeznaczeniu. Mogą być wykorzystywane zarówno do użytku szpitalnego jak i domowego. Posiadają innowacyjny system kontroli siły ssania. W nowszym modelu - Aspira Plus zakres regulacji siły zassania jest jeszcze bardziej precyzyjny (od - 0,05 do - 0,83 bar) Dzięki temu zarówno lekarz, pacjent czy opiekun pacjenta może łatwością uzyskać precyzyjną i płynną kontrolę ssania. Pojedynczy pojemnik/ zbiornik na wydzielinę jest pojemnikiem wielokrotnego użytku. Pojemnik jest wykonany z trwałego, odpornego na uszkodzenia materiału. Zaopatrzymy jest w filtr anty przelewowy. Ssaki są przystosowany do intensywnej pracy ciągłej. Posiadają certyfikat TUV, który gwarantuje maksymalny przepływu. Ssak Aspira: rzędu 13,5/min. Ssak Aspira Plus: rzędu 20/min, to blisko 8 litrów więcej od swojego poprzednika. Ssaki posiadają trzy letnią gwarancję.

Ssaki Aspira Go 20L i Apira GO 30L.

​Aspira Go 20L i Apira GO 30L to ssaki do intensywnego użytku (heavy - duty). Te modele są przystosowane do intensywnej pracy ciągłej, na przykład na cały czas trwanie operacji czy zabiegu. Praca przy w pełni naładowanej baterii Li-ion ok. 45 minut. Posiadają regulację siły ssania. Pojemnik / zbiornik na wydzielinę jest pojemnikiem wielokrotnego użytku. Pojemnik jest wykonany z trwałego, odpornego na uszkodzenia materiału. Zaopatrzymy jest w filtr anty przelewowy. Wszelkie akcesoria z powodzeniem mogą być sterylizowane w autoklawie. Ssak Aspira GO 20 gwarantuje maksymalny przepływu rzędu:20l/min. Aspira GO 30 przepływu rzędu:30l/min.

2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0