L – jak Littmann

stetoskop
22 grudnia 2021
L – jak Littmann

Charakterystyczna literka L. Kim był David Littmann? Podstawowa budowa stetoskopu. Dlaczego warto wybrać markę Littmann?

Charakterystyczna literka L.

Charakterystyczna duża literka L jest znanym na całym świecie logo stetoskopów firmy Littmann. Firma ta jest najbardziej rozpoznawalną i pożądaną marką w środowisku medycznym od wielu wielu lat. Nie podlega wątpliwościom, iż stetoskop marki Littmann to klasyka. Stetoskop jest podstawowym atrybutem, każdego lekarza. Pierwszy stetoskop powstał w 1816 r. i był dziełem francuskiego lekarza René Laennec. W roku 1851 irlandzki lekarz Arthur Leared wynalazł stetoskop dwuuszny. Jednak dopiero wynalazek prof Davida Littmanna z 1963 r. rozpoczął erę rozwoju technicznego fonendoskopów.

Kim był David Littmann?

David Littmann (ur. 28.07.1906r - zm. 1981r) był wybitnym amerykańskim kardiologem, profesorem Harvard Medical School oraz członkiem American Association for the Advancement of Scienc - pierwszej na świecie organizacji zajmującej się promowaniem i rozwojem nauki. Prof. Littmann jest bezsprzecznie uważany za wynalazcę praktycznego stetoskopu z udoskonaloną akustyką. W 1963 roku opracował innowacyjny stetoskop wyposażony w specjalną membranę akustyczną, która miała udoskonalić jakość osłuchiwania, wzmocnić dźwięk.Stetoskop ze specjalną membraną stał się setoskopem membranowym i do dziś jest najpowszechniej używanym fonendoskopem. W tym samy roku, wraz z przyjacielem i parterem biznesowym Gusem Machlupem, David Littmann założył spółkę Cardiosonic. Spółka oferowała wówczas tylko dwa podstawowe modele stetoskopów: dla lekarzy i pielęgniarek. Cztery lata później pierwszego kwietnia 1967 roku, spółka Cardiosonic została przejęta przez znany amerykański koncern 3M. Profesor Littmann został konsultantem firmy 3M. Nawiązana współpraca w kilka lat później zmieniła oblicze diagnostyki medycznej. Kolejne lata owocowały w coraz to lepsze, bardziej zaawansowane modele słuchawek medycznych. Autorzy dedykowali je różnym specjalizacjom medycznym m.in.. takich jak: kardiologia, pediatria, neonatologia, anestozjologia czy pulmunologia. Na przekroju kolejnych lat powstają coraz to nowsze, lepsze, bardzie zaawansowane modele słuchawek medycznych.

Jak zbudowany jest stetoskop?

Jeśli chcemy wybrać najlepszy dla nas fonendoskop, musimy wiedzieć z jakich części jest zbudowany.

  • przewód dren - łączący głowicę z lirą
  • lira - górny element przewodu, kończący się oliwkami
  • głowica - część zbierająca dźwięki, może składać się z membrany lub lejka
  • membrana - cienka powłoka drgająca pod wpływem fal dźwiękowych
  • lejek - część w kształcie odwróconego stożka
  • oliwki - zakończenie przewodów mające kontakt z uchem badającego

6 powodów dla których warto wybrać markę Littmann?

Littmann to najbardziej pożądane słuchawki na świecie. Firma kontynuuje doskonałe tradycje zapoczątkowane już w połowie XX wieku przez genialnego twórcę stetoskopu membranowego. Ciągle poszukując nowych, lepszych technologii bazuje na sprawdzonych od lat patentach.

1. Sekret dwutonowej membrany.

Świat medycyny poznał słuchawki Littmann głównie za sprawą technologi dwutonowej membrany. Dwutonowa membrana, to doskonały patent Dr Davida Littmanna. Pozwala na osłuchiwanie zarówno niskich jak i wysokich tonów bez potrzeby przestawiania głowicy ze strony membrany na stroną lejka. Wcześniej lekarze jeśli chcieli przejść z trybu osłuchiwania wysokich tonów na niskie, musieli dokonać obrotu membrany bądź lejka. "Dwutonowa" membrana eliminuje potrzebę przełączania się między trybem lejka i membrany. Wysokość osłuchiwanych tonów dobiera się poprzez siłę nacisku na głowicę. Membrana przy lekkim nacisku pozwala na osłuchiwanie wysokich tonów, przy mocniejszym nacisku zostaje lekko wciśnięta do środka głowicy gdzie "opiera się" na dodatkowym pierścieniu, co pozwala na osłuchiwanie niskich tonów. Oprócz dwutonowej membrany w stetoskopach Littmann znajdziemy również membranę płynącą dostępną w modelach Infant, ANR - redukującą szumy z otoczenia w modelach elektronicznych.

2. Głowica typu Master.

Jednostronna głowica o nietypowym kształcie, pozwala osłuchać najtrudniej dostępne miejsca. Na głowicy znajduje się specjalny uchwyt poprawiający komfort trzymania głowicy w trakcie badania.

3. Podwójne światło przewodu.

Eliminuje niechciane dźwięki tarcia, poprawia akustykę . Długi przewód akustyczny poprawia wygodę badania nawet w przypadkach kiedy dostęp do pacjenta jest utrudniony. Uwaga! długość przewodu powinna być mierzona od wierzchołków oliwek do spodu głowicy.

4. Stetoskopy Littmann nie zawierają lateksu.

Nie zawierają lateksu naturalnego i suchego kauczuku naturalnego ani jako składników. Zarówno wsamym stetoskopie czy w opakowaniu. Większość przewodów akustycznych, stosowanych w stetoskopach Littmanna, jest wykonana z polichlorku winylu (PCW), który twardnieje w rezultacie długotrwałego wystawienia na działanie lipidów, znajdujących się w skórze człowieka. Zakładanie stetoskopu na nieosłoniętą szyję może z czasem doprowadzić do stwardnienia przewodu akustycznego. Jeśli nosimy stetoskop wokół szyi to zalecamy aby nie stykał się on bezpośrednio ze skórą szyi ( najlepiej by spoczywał na kołnierzyku fatrucha medycznego).

5. Szeroka gama kolorystyczna.

Pozwala dobrać indywidualnie słuchawki do naszego charakteru czy usposobienia. W końcu stetoskop jest naszym codziennym narzędziem pracy.

6. Akcesoria.

Firma Littmann zadbała by części wymienne były najwyższej jakości. Praktyczne, wygodne, dobierane indywidualnie do potrzeb (np. miękkie/ twarde, duże, małe oliwki patrz art akcesoria oraz serwisowanie).

Stetoskopów firmy Littmann nie trzeba reklamować. To sprzęt najwyższej jakości oparty na latach doświadczenia jakie firma zyskała przez blisko 50lat. Wybierając sprzęt firmy Littmann masz możliwość korzystania z zaawansowanych technologi. Dzięki czemu stajesz się lepszym, skuteczniejszym lekarzem.

Czytaj również