Temperatury nie możemy zobaczyć, ale możemy ją poczuć

termometr-bezdotykowy-zasada-dzialania
Opublikowano w: Sprzęt podręczny

Jak działa termometr bezdotykowy? Różnice w pomiarach temperatury.Termometr kiedyś i dziś. Jak działa termometr bezdotykowy? Zalety korzystania z termometru bezdotykowego. Wady termometrów bezdotykowych. Podstawowe zasady pomiaru termometrem bezdotykowym.

Różnice w pomiarach temperatury.

Termometr jest najpowszechniej wykorzystywanym narzędziem diagnostycznym, zarówno w środowisku medycznym jaki i domowym. Temperatura ciała człowieka jest jednym z podstawowych objawów jakie przesyła nam nasz organizm. Dzięki przeprowadzonym pomiarom uzyskujemy informacje m.in. o: hipotermii, hipertermii, stanie zapalnym, infekcjach, zakażeniach, zaburzeniach hormonalnych czy ewentualnym przedawkowaniu leków. Jak wiemy nawet u zdrowej osoby możemy zaobserwować zmiany temperatury. Wpływa na to: wiek, rytm dobowy, układ hormonalny u kobiet, aktywności fizyczna oraz zmiana temperatury otoczenia. Uzyskane wartości temperatury mogą być również rozbieżne ze względu na miejsce pomiaru.
Średnie wartości temperatury mierzonej w:

  • dole pachowym 36,6 C°
  • jamie ustnej 36,9 C°
  • w uchu 36,9 C°
  • rektalne 37,1 C°
  • na tętnicy skroniowej 36,6 C°

Termometr kiedyś i dziś.

Wartość pomiaru zależy również od termometru, jego rodzaju ale przede wszystkim od właściwej obsługi urządzenia. Pierwszy termometr powstał już w 210 roku p.n.e., był dziełem greckiego pisarza i mechanika Filiona z Bizancjum. Pierwszy precyzyjny termometr został stworzony w XVIII przez Gabriela Fahrenheita. Tremometr rtęciowy został wprowadzony przez Andersa Celsiusa w roku 1742. Celsius wprowadził również nową skalę podziału wartości temperatury, skalę którą obecnie znamy jako skalę Celciusza. Skala, którą zaproponował Celsius była odwrotna do współczesnej. Naukowiec ten przyjął jako zero temperaturę wrzenia wody (obecnie zerem jest temperatura jej krzepnięcia), a jako sto stopni wybrał punkt, w którym woda zamarza (współcześnie za 100 przyjęto punkt wrzenia). Oznacza to, że w pierwotnej skali Celsiusa temperatura pokojowa odpowiadała 80 stopniom (dziś 20). Temperatura ciała człowieka w tej pierwotnej skali wynosiła 63,4 ⁰ stopnia (współcześnie 36,6 ⁰). Przez kilka kolejnych dekad najpowszechniejszym termometrem, wykorzystywanym zarówno w warunkach domowych jak i w warunkach szpitalnych był termometr rtęciowy. Niestety wraz z biegiem lat i postępem medycyny zaobserwowano poważne mankamenty tych urządzeń. Termometry te często ulegały stłuczeniu czy przegryzieniu, zaś rtęć która wydostawała się na zewnątrz stanowiła istotne zagrożenie dla zdrowia człowieka i zwierząt. Ponadto pomiar temperatury trwał kilka minut i był szczególnie uciążliwy w mierzeniu temperatury małym dzieciom, zwłaszcza niemowlętom oraz przy mierzeniu temperatury w warunkach pogotowiarskich. W 2007 roku Komisja Europejska wycofała z obiegu termometry rtęciowe, a ich miejsce bardzo szybo zostało zajęte przez lawinę alternatywnych termometrów. Nowe termometry są nie tylko ekologiczne, ale też zdecydowanie bardziej praktyczne. Nie ma obawy, że się stłuką, większość z nich jest wodoodporna, mają duże wyświetlacze pozwalające precyzyjnie odczytać wynik, a co najważniejsze - pomiar temperatury zajmuje kilka sekund.
Podstawowy podział grup termometrów:

  • termometry szklane
  • termometry elektroniczne klasyczne
  • termometry elektroniczne sensorowe
  • termometry elektroniczne bezdotykowe na podczerwień
  • termometry owulacyjne

Jak działa termometr bezdotykowy?

Obecnie najpowszechniej wykorzystywanym termometrem w gabinecie lekarskim czy na oddziale szpitalnym, jest termometr elektroniczny, bezdotykowy. Termometr działający na podczerwień. Przyjrzymy się mu dokładniej. Termometry bezdotykowe do środowiska medycznego wkroczyły z gastronomi oraz z gałęzi przemysłowych. To tam powszechnie używano narzędzi zwanych pirometrami. Pirometr pozwalał mierzyć temperaturę z pewnej odległości, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z innym ciałem. Metoda działania oparta jest na powszechnie występującym zjawisku promieniowania podczerwonego. Promieniowanie cieplne emitowane jest przez każdą materię ( żywą i martwą), która ma wyższą temperaturę od zera bezwzględnego. Promieniowanie cieplne jest niewidzialne dla ludzi gołym okiem. Możemy je zaobserwować i zmierzyć za pomocą noktowizora. Noktowizor jest urządzeniem, które pozwala nam widzieć w ciemności. Aparat rejestruje promieniowanie podczerwone. Pirometry podobnie jak noktowizory mierzą stopień promieniowania podczerwonego. Termometry bezdotykowe również wykorzystują technologię podczerwieni. Kierunkowe czujniki podczerwieni odczytują temperaturę na podstawie ilości promieniowania podczerwonego docierającego do sensora. Dla dokładności pomiaru sensor jest umieszczony w głęboko tulejce i dociera do niego tylko promieniowanie z jednego kierunku. Eliminuje to ryzyko rejestrowania temperatury z pobliskich źródeł ciepła. W zależności od modelu czy producenta termometry będą wykorzystywać różną skalę pomiarową.

5 zalet korzystania z termometru bezdotykowego.

1. Bez inwazyjność. Ta cecha jest szczególnie pożądana przy badaniu przeprowadzonym przy wielu pacjentach. Dzięki termometrom bezdotykowym eliminujemy bezpośredni kontakt z pacjentem. Pomiar przeprowadzamy średnio 5-3 cm od ciała pacjenta. To ogranicza ryzyko zakażeń, przenoszenia zarazków (szczególnie istotne na oddziałach szpitalnych). Ponad to pomiar możemy przeprowadzić nie budząc pacjenta. Wartość szczególnie istotna u chorych w okresie pooperacyjnym, kiedy wymagają odpoczynku. Dodatkowo jeśli pacjent cierpi, doznał urazu, ma ograniczoną ruchomość, bezdotykowy pomiar redukuje niepotrzebny ból i dyskomfort. Ta funkcja skraca nam czas na dezynfekcję oraz redukuje koszty. Termometry bezdotykowe najczęściej mają plastikowe obudowy, które wymagają podstawowej higieny - przetarcie z kurzu. Ważne: nie dezynfekujemy sensora alkoholem czy innym środkami chemicznymi , może to uszkodzić mechanizm.

2. Szybki, dokładny, powtarzalny pomiar. W termometrach Thermoflash LX 26 Evolution nawet 0,28 s. Ta funkcja przy dużej ilości pacjentów, skraca czas pracy. Umożliwia szybki i miarodajny pomiar u małych dzieci, którym ciężko jest usiedzieć spokojne w nieruchomej pozycji. W akcjach ratunkowych np. przy hiper- i hipotermii zwiększa szanse na przeżycie pacjenta.

3.Szeroka skala pomiarowa. Zakres skali zależy od modelu oraz producenta. Skala z przedziału 0 - 100 C wykorzystywana m.in. w termometrach firmy Thermoflash pozwala na pomiar nie tylko temperatury ciała ale również płynów i otoczenia. Np. temperatura w lodówkach z lekami i szczepionkami, na sali zabiegowej czy w gabinetach lekarskich - procedury związane z przepisami BHP.

4. Czytelny, elektroniczny wyświetlacz. Dodatkowo w pirometrach marki Visiomed, ekrany są podświetlane. W nocy nie trzeba palić światła i budzić pacjenta.

5. Funkcje specjalne. W zależności od wyboru producenta czy konkretnego modelu, elektroniczne termometry bezdotykowe posiadają szereg dodatkowych opcji. Np. zmiana koloru wyświetlacza w zależności od temperatury THERMOFLASH LX-361T, funkcje głosowe THERMOFLASH LX- 260, funkcje zapamiętywania, ładowarka oraz trwałe ustawienia kalibracji THERMOFLASH PRO LX-261.

Wady termometrów bezdotykowych.

Niewątpliwe jedną z najczęściej opisywanych wad jest cena. Termometry bezdotykowe w zależność od modelu mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Najdroższe są aparaty przeznaczone do środowisk szpitalnych. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku termometrów firmy Visiomed, z ceną stoi jakość, doświadczenie, wiarygodność oraz trwałość. Przy zakupie termometru na podczerwień należy wystrzegać się dużych promocji cenowych. Bardzo często producenci oferują nam termometr w dużo niższej cenie. Wyglądem taki pirometr do złudzenia przypomina termometr bezdotykowy na podczerwień, w rzeczywistości jest prostym termometrem sensorowym. Na zdrowiu swoim czy swoich pacjentów nigdy nie należy oszczędzać. Raz poniesiony wydatek na markowy termometr gwarantuje nam długi czas użytkowania. Gwarancja firmy Visiomed sięga 2 lat ok. 40 000 pomiarów. Termometry na podczerwień przy upadku z wysokości mogą ulec zniszczeniu. Konkretnie następstwem wstrząsu jest pęknięcie lusterka. Wówczas termometr nie może być naprawiony. Dlatego też zalecamyi prosimy się szczególną uwagę.

Podstawowe zasady pomiaru termometrem bezdotykowym.

Bardzo często użytkownicy różnych typów termometrów, w tym pirometrów na podczerwień zgłaszają, iż ich urządzenie ,, nieprawidło mierzy." Na co warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku termometrów na podczerwień? W pierwszej kolejności zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Termometry mogą mieć różne zalecane miejsca pomiaru np. LX 26 - prawa tętnica skroniowa. Dlatego też kiedy pielęgniarka z przyzwyczajenia mierzy temperaturę na przedniej części czoła, uzyskany pomiar może być niemiarodajny. Należy pamiętać, iż termometry te są bardzo dokładne, Dlatego nie zaleca się przeprowadzać badania zaraz po wejściu z dworu czy po spaniu. Nagrzane czoło od poduszki może zawyżać pomiar. Badanie należy przeprowadzać na czystej (pozbawionej kremu, maści czy podkładu) twarzy. Zdarzają się również przypadku omyłkowej zmiany ustawień menu. Np. zmiana opcji pomiaru z powierzchni na ciało lub płyn, ze stopni Celsjusza na Fahrenheita czy przywoływanie zapamiętanych wartości temperatur. Tutaj pomoże tylko dokładnie zapoznanie z instrukcją oraz wyrobienie z czasem podstawowych przyzwyczajeń personelu medycznego.

2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0