7 najczęstszych błędów, popełnianych przy zakupie lampy bakteriobójczej.

7 najczęstszych błędów, popełnianych przy zakupie lampy bakteriobójczej.
Opublikowano w: Wyposażenie gabinetu

Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup lampy baketriobójczej? Jak nie dać się oszukać? dlaczego warto czytać opisy produktu?

1. Nie przemyślany zakup. Kupujesz lamp ę bakteryjną bo takie są wymogi sanitarne, jednak przed dokonaniem zakupu warto dokładnie przemyśleć jak rodzaj lampy wybrać. Czy lampę bezpośredniego działania, przepływową czy dwufunkcyjną? Odpowiedz sobie na pytanie, jak długo lampa będzie pracować? Czy możesz pozwolić sobie na zamknięcie gabinetu, przychodni na kilka godzin? Wówczas możesz kupić lampę bezpośredniego działania. Ale jeśli jest to placówka 24 godzinna, wówczas warto wybrać opcję lampy przepływowej lub dwufunkcyjnej. Pamiętaj lampy bezpośredniego działania s a tańsze, mogą pracować tylko wówczas kiedy w gabinecie, sali zabiegowej czy przychodni nie ma nikogo z personelu. Warto również na czas włączenia lampy tego typu wynieś rośliny doniczkowe. Ten rodzaj lamp odradzamy jeśli w pomieszczeniu znajdują się inne organizmy żywe np. akwarium z rybkami.


2. Nie zwracasz uwagi na opcję mocowania lampy. Znajdujesz ciekawą promocję w intrenecie. Bez zastanowienia klikasz kupuję. Jednak kiedy lampa trafia do gabinetu zaczynasz żałować swojej decyzji. Obecnie masz do wyboru trzy sposoby mocowania lamp: sufitowe C, przy ścienne N i na stojaku P. Wybierz ten rodzaj, który będzie najlepszy dla twojego gabinetu. Zastanów się dokładnie gdzie ustawisz lampę. Przed zakupem zwróć uwagę na: obszar jaki ma być poddany sterylizacji, w której części gabinetu jest miejsce zabiegowe, gdzie są okna, sprawdź czy lampa nie będzie skierowana w stronę sufitu. Pamiętaj by zadbać o wygodne dojście do lampy, tak aby można było ją systematycznie czyścić.


3. Zapominasz o liczniku czasu pracy. Licznik czasu pracy nie jest obligatoryjną częścią lampy. Na rynku są dostępne modele bez licznika. Lampy z licznikiem czasu pracy posiadają symbol L. Licznik jest niezwykle istotny. Wszak kontroluje za nas czas pracy lamp. Możesz nastawić czas pracy lampy nie zamartwiając się jej włączeniem i wyłączeniem. Z perspektywy czasu to znacznie podnosi komfort pracy, dla ciebie i twojego personelu. Licznik dodatkowo pokazuje ile czasu pracy zostało jeszcze na danym promienniku. Pamiętaj, aby lampa bakteryjna przynosiła oczekiwane rezultaty, musisz regularnie wymieniać promienniki.


4. Nie czytasz opisów. Przy zakupie skupiasz się na cenie, nie czytasz dokładnie opisów produktów. To poważny błąd, który może w konsekwencji doprowadzić do dodatkowych kosztów związanych z amortyzacją wyposażenia. Cena jest ważna, ale zawsze pamiętaj o tym by dokładnie zapoznać się z parametrami technicznym wybranej lampy. Zwróć uwagę na trwałość promienników. Renomowani producenci gwarantują czas pracy średnio 8000 h. Wybierając lampę od nieznanego producenta, sprawdź czas pracy promienników, oraz cenę i dostępność zamienników. Tylko sprawny promiennik gwarantuję skuteczną sterylizację. Zwróć uwagę na pobór mocy oraz opcję zasilania.


5. Decydujesz się na zakup lampy od nieznanego producenta. Obecnie rynek, w tym również rynek sprzętu medycznego jest zalewany, tańszymi odpowiednikami z Chin. Jednak jest różnica pomiędzy tańszym zamiennikiem a tanią podróbką. Warto wybierać sprzęt o renomowanych producentów. Tylko wówczas masz pewność iż nie kupujesz ,,kota w worku". Dostajesz kartę gwarancyjną, - na wszelki wypadek. Wiele firm prowadzi dodatkowo opcję serwisowania zakupionego sprzętu. Dopłacając kilkaset złotych do konkretnej kwoty, pamiętaj to cena, to twoje bezpieczeństwo i świadomość, iż dbasz o swoich pacjentów i personel kompleksowo.


6. Zapominasz dokładnie obliczyć obszar dezynfekowanej powierzchni. Zastanawiając, którą lampę wybrać, koniecznie przelicz dokładnie jaką powierzchnię chcesz poddać dezynfekcji. To podstawowy parametr techniczny, na który należy zwrócić uwagę wybierając lampę. Różne modele lamp, różnią się nie tylko typem, ale i mocą promienników. Dla ułatwienia podajmy schemat jak dobrać odpowiednią lampę do naszego gabinetu :

  • lampę 15W na pow. do 8 m2
  • lampę 2x15W na pow. do 12 m2
  • lampę 30W na pow. do 15 m2
  • lampę 2x30W na pow. do 22 m2

W pomieszczeniu o wys. 2,5 do 3m w warunkach pokojowych.

7. Lamy bakteryjne UV nie są uniwersalne. Lampy bakteryjne są dedykowane do oczyszczania powietrza. Doprowadzają do zniszczenia szkodliwych patogenów. Do sterylizacji cieszy, należy wybrać specjalne, przeznaczone do tego typy sterylizacji lamy.

2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0