6 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie ssaka medycznego.

6 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie ssaka medycznego.
Opublikowano w: Wyposażenie gabinetu

Jak wybrać ssak medyczny do naszego gabientu? Na co koniecznie trzeba zwróciś uwagę przed zakupem? Jak nie dać sie oszukać ,,super promocji'' ?

1.Nie zwracasz uwagi czy ssak spełnia wymogi kliniczne. Decydujesz się na wybór ssaka, który nie posiada odpowiednich certyfikatów i klasy medycznej potwierdzających, iż może być wykorzystywany jako wyposażenie do placówki medycznej. Przed wyborem ssaka zapoznaj się z dokumentem PN-EN ISO 10079-1:2016-02 o urządzeniach odsysajacych zasilanych automatycznie.

2. Nie sprawdzasz specyfikacji urządzenia. Wybierając rodzaj ssaka powinniśmy brać pod uwagę gdzie będzie wykorzystywany i dla jakich pacjentów ma być dedykowany. Ssaki szpitale powinny charakteryzować się duża mocą o możliwie największym przepływie. Wybierając ssak do kliniki, do gabinetu zabiegowego, domu opieki czy do hospicjum pamiętaj, iż będzie on wykorzystywany przez kilkunastu pacjentów. Jeśli nie wiemy bądź nie mamy dokładnie sprecyzowanych wymagań co do sprzętu. Zalecamy zakup ssaki o średniej wydajności, zaś dynamikę zasysania możemy wówczas regulować poprzez zmianę pojemności zbiornika. Przykłądowe wartości:

  • odsysanie podczas operacji - od 1,5 do 4 litrów
  • odsysanie z jamy ustnej, nosa i tchawicy - od 0,7 do 1,5 litra
  • drenaż żołądka - od 1 do 2 litrów
  • drenaż ran - od 0,5 do 1 litra

Zwróć uwagę na akcesoria. Czy są wielokrotnego użytku, czy mogą być czyszczone w autoklawie. Jak wygląda cenna i dostępność poszczególnych części?

3. Kierujesz się tylko niską ceną. Wybierając starszy model z przeceny, może mieć problem w dokupieniem akcesoriów np. filtrów. Zwróć uwagę na koszty ergonomii urządzenia. Ssak może być tani, ale już wymienne akcesoria czy pobór mocy znacznie będzie narażać cie na wysokie koszty w przyszłości.

4. Nie czytasz dokładnie opisów produktów czy warunków promocji. Poszukując ssak do gabinetu trafiasz na wyjątkową okazję. Bez zastanowienie klikasz kupuje. Po dostarczeniu przesyłki okazuje się z zestaw jest niekompletny. Brakuje wymiennych akcesori: filtrów, drenów. Koszt dokupienia brakując cześć znacznie podwyższa cenę wybranego urządzenia. Nie daj się nabrać, zawsze dokładnie zapoznaj się z opisem.

5. Wybierasz sprzęt od nieznanych marek. Pamiętaj ssak to urządzenie, które ratuje życie twoim pajetom. Warto wybierać modele od sprawdzonych producentów sprzętu medycznego, którym możesz zaufać i powierzyć zdrowie i życie swoich pacjentów. Takie aparaty zazwyczaj posiadają certyfikaty potwierdzające jakość i opisywane parametry techniczne np. maksymalny przepływ. Dodatkowo zawsze posiadają kartę gwarancyjną.

6. Nie zwracasz uwagi na wymiary wybranego urządzenia. To szczególnie istotna informacja jeśli twój gabinet zabiegowy ma mała powierzchnię. W tym miejscu warto również zastanowić się czy nie warto rozważyć zakup urządzenia przenośnego - mobilnego.

2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0