7 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie termometru

7 najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie termometru
Opublikowano w: Sprzęt podręczny

Jak nie kupić ,,kota w worku"? Na co warto zróciś uwagę przy zakupie termomeru klinicznego?

1. Mylisz określone typy termometrów. Pomylenie termometru bezdotykowego skanującego z bezdotykowych działający na podczerwień. To jednym z podstawowych błędów jakie popełniany wybierając termometr. Jak nie dać się oszukać? I który z nich jest lepszy? Jeśli nie chcesz zostać oszukany przy zakupie zwrócić szczególną uwagę czy wybrany termometr jest pirometrem skanującym czy bezdotykowym - instrukcja obsługi, opis wykorzystanej metody. Termometry skanujące są mniej miarodajne w porównaniu do aparatów działających w oparciu o metodę podczerwieni. Prowadzi to do zwielokrotnienia błędu pomiaru i braku wiarygodności odczytów. Często obudowa takiego "udawanego" termometru przypomina do złudzenia termometr bezdotykowy, ale nim nie jest! Jeśli dysponujesz mniejszym budżetem to lepiej rozważ zakup wiarygodnego termometru dotykowego i używaj go zgodnie z przeznaczeniem, niż wybór okazyjnego zakupu pseudo termometru bezdotykowego.

2. Kupujesz podróbki. Wybierasz tańszy termometr nieznanej marki, który wizualnie wygląda zupełnie jak ten od renomowanego producenta. W przypadku zakupu wyposażenia medycznego, do ,,rewelacyjnych cenowych okazji", należy podchodzić z dystansem. Nieznany producent i marka aparatu nie gwarantuje, rzetelnego pomiaru. Badanie diagnostyczne - jak np. pomiar temperatury wykonywane w placówce medycznej, winno być miarodajne i rzetelne. Błędnie postawiona diagnoza może mieć brzemienne skutki. Nie wybieraj tanich, nikomu nieznanych marek. Warto polegać na znanych producentach i markach. Wówczas masz pewności, iż kupujesz sprzęt medyczny, nie plastikowe zabawki. Dodatkowo znany producent czy dystrybutor sprzętu medycznego gwarantuje usługi serwisowe.

3. Nie zwracasz uwagi na certyfikaty i dokumenty potwierdzające rzetelność konkretnego termometru. Większość profesjonalnego sprzętu medycznego dedykowanego do użycia w jednostkach służby zdrowia, posiada odnowienie dokumenty, certyfikaty, potwierdzające, iż są sprzętem klinicznym. Nie ryzykuj zdrowia swoich pacjentów. Wybraniu producenci, by ułatwić rozróżnienie sprzętu medycznego dedykowanego do środowiska domowego i klinicznego, stosują odpowiednie symbole /kody. Znajdują się one przy nazwie/ kodzie wybranych pirometrów. Np. Visiomed stosuje dużą literkę T lub przedrostek ,,pro"- oznaczający iż ten konkretny aparat jest sprzętem profesjonalnym.

4. Nie czytasz dokładnie opisów produktu. Przy opisie zwróć uwagę na podstawowe parametry techniczne, czas pomiaru ale i na funkcje dodatkowe. W dzisiejszych czasach, termometry podobnie jak większość z otaczających nas urządzeń elektrycznych, posiadają dodatkowe funkcje. Oczywiście, nie wszystkie funkcje specjalne będą miały znaczenia przy wyborze aparatu do gabinetu. Dlatego warto dokładnie czytać opisy produktów i szukać tych usprawnień, które mogą poprawić komfort naszej pracy. Np. wielojęzykowy komunikat głosowy. W dobie wielokulturowość i otwartych granic, ta funkcja znacznie ułatwia komunikację z pacjentami obcojęzycznym.

5. Z przyzwyczajenia ograniczasz się tylko do jednego modelu. Boimy się podejmować ryzyko, szczególnie w przypadku kiedy jesteśmy zadowoleni z posiadanego sprzętu. To błąd. Ograniczając się tylko do jednego pirometru, nie dajesz sobie szansy by znaleźć sprzęt jeszcze praktyczniejszy i dostosowany indywidualne do twoich potrzeb. Czasem warto podjąć ryzyku i wybrać wyższy model, bo w dzisiaj termometry potrafią dużo więcej niż tylko mierzyć temperaturę.

6. Szukając okazyjnej ceny nie liczysz się z kosztami amortyzacji. Termometr, szczególnie na oddziałach szpitalnych pracuje z dużą intensywnością. Dlatego warto przy wyborze takiego aparatu pomyśleć o kosztach amortyzacji. Wybrane aparaty szpitalne, posiadają w zestawie zasilacze akumulatorowe i specjalne bazy ładujące. Oprócz redukcji kosztów, przy zakupie takiego aparatu, nie musisz się już obawiać iż twój termometr wyczerpie się w najmniej spodziewanym momencie.

7. Nie czytasz instrukcji obsługi. Pomijasz informację o właściwym sposobie pomiaru temperatury. Metoda przeprowadzenia miarodajnego pomiaru może być różna w zależności od wybranego sprzętu. Dlatego warto przed zakupem zapoznać się z instrukcją jak prawidłowo przeprowadzić badanie. Zwróć uwagę, iż schemat badania powinien być jak najprostszy i szybki. Dzięki czemu masz więcej czasu dla swojego pacjenta w gabinecie.

2 grudnia 2021
Czy wpis ci się podobał?
0
0